Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Ayakta ölmek istiyorum
 
"Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle diriltirsiniz" (Hadis-i şerif)

Kolon kanserine karşı tedaviyi reddeden ünlü sunucu Orhan Boran jübilesine hazırlanıyor.

Son haliyle hatırlanmak isteyen 76 yaşındaki Boran kemoterapi yaptırmama kararını şöyle anlattı:
"Hayatımın son yıllarını saçlarım dökülmüş olarak geçirmek istemiyorum."
"Bugüne kadar mesleğimde yapmak istediğim her şeyi yaptım. 60 yıla yaklaştım yetmez mi. Benim dinlenme vaktim geldi."

Beni böyle hatırlasınlar

Kansere karşı kemoterapiyi reddeden mizah ustası Orhan Boran "Öleceksem böyle ayakta öleyim" diyor.

Yıllar önce gece kulüplerinde "Ayaküstü Gırgırı" adıyla Türkiye'de ilk stand-up geleneğini başlatan Orhan Boran üç yıl önce bedenine musallat olan kansere, "tek başına" meydan okuyor. Hastalığının tedavisi için önerilen kemoterapiyi reddeden Boran nedenini anlatırken de, o çok iyi bilinen muzip tavrını takınıyor; "Hayatımın son yıllarını saçlarım dökülmüş olarak geçirmek istemiyorum. Öleceksem insan gibi bu halimle öleyim. Şu dünyayı sefil halde terk etmek istemiyorum. Hayranlarım beni hep bu halimle hatırlayacak, saçları dökülmüş olarak değil" diyor.

SON KEZ SAHNE ALACAK
Ağzından dökülen her sözcükle izleyenlerini kahkahaya boğan ünlü mizah ustası, bu kez anlattıklarıyla yürek sızlatıyor. Hastalığı nedeniyle iki kez ameliyat geçiren 76 yaşındaki Boran, "Korkum kanserin vücudumun başka yerlerine sıçramış olması. Kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum. Bana en iyi teklifler bile gelse artık şov yapacak ne gücüm, ne de nefesim var. Benim için artık dinlenme vakti geldi" diye konuşuyor. Mesleğinde dopdolu geçen yıllarını kazanç olarak gören Boran, 10 Haziran'da Beşiktaş Kültür Merkezi'nin (BKM), "Orhan Boran Show" adıyla organize ettiği jubilede sonkez Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda sahne alacak. Orhan Boran'ı bu çok özel gecesinde, sanatçı dostları da yalnız bırakmayacak. Sezen Aksu, Emel Sayın, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Cem Yılmaz, Beyazıt Öztürk ve Kenan Doğulu gibi ünlü sanatçılar da onun için sahneye çıkacak.

GENÇLERE HAYRAN
Orhan Boran, şov dünyasının ünlü isimleri Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Okan Bayülgen ve Beyaz gibi meslektaşlarını kıskandığını, onlara hayranlık duyduğunu gönül rahatlığıyla söylüyor. Hepsinin sosyal bir gözlem ve sağlam birikime sahip olduğunu düşünen Boran, genç meslektaşlarıyla ilgili, "Bu isimler sadece sahneye çıkıp insanları güldürmüyor. Onların geçmişlerine bakıldığında hiç de boş olmadıklarını görüyorsunuz. Mesleğine ciddi eğilmeyenler sabun köpüğü gibi yok olup gider zaten. Enerjilerine hayran kalmamak mümkün değil" yorumunu yapıyor. Yıllardır sahneye çıkıp mizah yapmasına rağmen bugüne kadar kimseyi kırmadığını, birini hırpalayarak etrafı güldürmenin yanlış olduğunu söylüyor usta ve ekliyor: "Birini aşağılayarak etrafı güldürmek en kolay iştir. Önemli olan önce seslendiğin kişiyi güldürmek. Laf attığım kişinin rencide olmamasına hep özen gösterdim."

27 Mayıs 2005 Cuma
(Pervin Metin, Sabah)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî