Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Bugünlerde genci yaşlısı Osmanlıca öğreniyor...
 
 Beyoğlu'nun dertsiz 'tiki'lerinden üniversite öğrencilerine, öğretmenlerden emeklilere kadar herkes Osmanlıca öğreniyor. Osmanlıca araştırmacısı Gürlek, Cumhuriyet tarihinde Osmanlıca merakının ilk kez bu kadar arttığını söyledi.

Osmanlıca'ya yeni nesil inanılmaz bir ilgi gösteriyor. Osmanlıca araştırmaları uzmanı Dursun Gürlek, Osmanlıca öğrenme merakının Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar arttığını söyledi. Beyoğlu'nda küpeli uzun saçlı gezen gençlerden, caddenin dertsiz tikilerine, 18'lik üniversite öğrencilerinden 65'lik emekli tıp doktorlarına kadar herkes, Osmanlıca kurslarının kapısını aşındırıyor. Kubbealtı Akademisi'nde Osmanlıca dersleri veren Dursun Gürlek artan bu ilginin nedenini şu şekilde açıkladı; "Soykırım tartışmaları o kadar gündemi meşgul etti ki sonunda genci yaşlısı her kesimden insan 'bizim dedelerimiz böyle bir şey yapmış olamaz' diyerek aslını Osmanlı arşivlerinden okumak üzere Osmanlıca dersine merak saldı."

Yunanlı tarihçiler Osmanlı arşivinde

Osmanlıca ilgisinin son 50 yıldır hiçbir zaman bu kadar fazla olmadığını ifade eden Osmanlıca hocası Dursun Gürlek şunları söylüyor: "Kütüphanelerimiz Osmanlıca eserlerle dolu ve işin garibi bu eserlere bizden çok Avrupalı oryantalistler ilgi gösteriyor. Düşünebiliyor musunuz benim kütüphanemdeki eserleri bir Fransız ya da İngiliz araştırmacı, rahatlıkla okuyup çevirebiliyor. Yunanlı tarihçiler kendi tarihlerini yazmak için Osmanlı arşivlerinde karınca gibi çalışıyorlar. Ancak biz ne dedemizden kalan tapu belgesini okuyabiliyoruz. Ne de Osmanlı çeşmelerinin, camilerinin kitabelerini... Tabii bu lüzum, bu boşluk gün geçtikçe daha çok açığa çıktığı için Osmanlıca'ya rağbet var. Kanaatim odur ki bu rağbet daha da artacak."

Osmanlıca eserlerin unutulmuş bir cevher, kimsenin haberdar olmadığı bir hazine gibi saklı durduklarını belirten Gürlek, hazinelerden istifade edilebilmesi için Latin harflerine çevrilmesi veya sadeleştirilmesinin zorunlu olduğunu söylüyor.

Osmanlıca üzerine araştırmalar yapan Dr. Mustafa Koç ise 1990'lardan beri insanların hangi tarihe ve kültüre ait olduklarına dair bir merak içerisinde olduklarını anlatıyor: "İnsanlar geçmişlerini merak ediyorlar, temellerini arıyorlar. Ya da bazen evde babadan, dededen kalma metinler, tapu kayıtları oluyor ve bu insanları harekete geçiriyor. Böylece ev hanımı da işadamı da Osmanlıca kursunun yolunu tutuyor." Koç'a göre Türkiye'de bu yoğun ilgiyi karşılayacak yeterli bilgi birikimi, kadro ve bir disiplin maalesef yok. Bu yetersizlik en çok Osmanlıca eserlerin Latin alfabesine aktarılmasında kendini hissettiriyor.Kubbealtı Akademisi'nde Osmanlıca dersleri organize eden Mehmet Nuri Yardım ise bu dile rağbetin artmasına vesile olan hususlardan birinin de artık gençlerin Türk Edebiyatı klasiklerini asıllarından okumak istemeleri olduğunu belirtti.

'Pop'dan sıkılan gençler aslına rücu etmeye başladı'

Yardım; " Son zamanlarda klasikler sadeleştiriliyor ve bozuluyor. Bunları aslından okumak istiyorum diyenler de bize gelip Osmanlıca öğrenmeye başlıyorlar. Üstelik bu ilgi sadece Osmanlı'nın diline karşı değil sanat ve kültürüne de yöneldi. Tezhip, hat sanatı, ebru, minyatür gibi geleneksel sanatların, 'ney, ud' gibi yerli sazların öğrencisi çok fazla. Arabesk ve pop kültürden sıkılan gençler artık asıllarına rücu ediyor.Ankara, İzmir, Konya, Bursa gibi Anadolu illerinde de hızla Osmanlıca kursları açılıyor." dedi.

Aziz Nesin, ölünceye kadar Osmanlıca yazdı

Henüz okullarda zorunlu dersler arasına girmediyse de bugünlerde Osmanlıca her yaştan ve meslekten insanın öğrenmek için çaba gösterdiği bir dil haline geldi. Politikacılar, gazeteciler, yazarlar ve sanatçılar hem alışkanlıklarından hem de Osmanlıca not almanın kolaylığı (Arap alfabesinde sesli harfler yazılmadığı için) nedeniyle 1960 - 70'li yıllara kadar Arap alfabesiyle not almayı, yazışmayı tercih ettiler. Aziz Nesin de ölünceye kadar Osmanlıca'yı kullandı.

Köklerimizi öğreniyoruz


Kübra Öztürk (Jeoloji Müh.): Türbelerde, mezar taşlarında yazanları okuyamamak beni çok üzüyordu. Bu kadar büyük bir kültürden gelip de Osmanlıca bilmemek, kendi özüme yabancı kalmak çok gurur kırıcı bir durum. Bunun için Osmanlıca öğrenmeye karar verdim.
Necmi Erdoğmuş (Öğrenci):
Görüp de okuyamadığım Osmanlıca metinler var. En azından dedemin mezar taşını okumak istiyorum. İki seneden beri Osmanlıca dersleri alıyorum. Bu dil benim kendi tarihim ve kültürüm. Şimdiye kadar bilmemiş olmam büyük bir kayıp.
Hatice Metin (İngilizce öğret.):
İngilizce'den kitap çevirisi yapıyorum. Fakat bunun için anadilimin özünü iyi bilmem gerekiyordu. Dil devrimi sırasında kelimeler ortadan kaldırılmış. Pozitivist batılı bir eğitimle büyüdük. Şimdi köklerimizi öğreniyoruz.
Turgut Betin (Emekli doktor):
Sokakta gördüğümüz eski harflerle yazılmış bir levhayı okuyamamak azap verici. Uzun süredir burada Osmanlıca dersi alıyorum. Bu dili öğrenmek gün geçtikçe daha zevkli oluyor.

Merak, anadolu'yu da sardı

Osmanlıca eğitim verilen yerler önceleri üniversitelerin edebiyat, tarih, sanat tarihi, gibi bölümleriyle sınırlıyken bugün İSMEK, başta olmak üzere birçok il ve ilçe belediyesi, Kubbealtı Akademisi Kültür ve San'at Vakfı, Bilim Sanat Vakfı, Basın Müzesi, Hoca Üveys Kültür Merkezi gibi vakıflar düzenli olarak Osmanlıca eğitimi veriyor. Ankara, İzmir, Konya, Bursa gibi illerde hızla Osmanlıca kursları açılıyor. Bu arada Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine metin aktarımı veya sadeleştirme yapan resmi kurumlar. Çeviri, bankaların da ilgi duydukları bir alan. Osmanlıca çeviri yapanların başında Yapı Kredi Bankası, İş Bankası ve Koçbank'ın kültür sanat bölümleri geliyor.

17 Haziran 2005 Cuma
(Yenişafak)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî