Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
İçki içmeyi ilericik sayan dangalaklık
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi bir onur ödülü koymuş, aday göstermeye sınır getirilmediği için kendi kendini gösterenler bile olmuştu ya...

Baktılar suyu çıkacak, tadı kaçacak, 'siyasi rengi olmayan' birine, Profesör Gazi Yaşargil'e verdiler, işi bitirdiler. Şiş de yanmadı kebap da.

Her ödülün bir de kokteyli vardır, orada birileri ayakta 'bir süre görüşürler'; bir süre görüşürlerken hoca başbakana sormuş: 'İçki içiyor musunuz?'

Başbakan da 'tövbe tövbe' demiş.

Bunu yazan gazete 'yüzü kızararak' diyor. Yani başbakan içki içmemekten utanıyormuş. Bu anlam çıkıyor.

Tövbe çekmesinin kendisine kimbilir kaç oy daha sağlayacağını düşünüp haberi 'dengelemek' istemişler herhalde. Erbakan da rakıya niçin zam yaptığını soranlara 'zıkkım içsinler' diye yanıt vererek, akşamları evde kocalarının meyhaneden dönmesini bekleyen kadınların gönlünü kazanmıştı.

Başbakan gerici ya, hem gericilik ederek içki içmiyor, hem de bundan, yani içki içmemekten ve gericilik etmekten utanıyor. Bu ne yaman çelişki anne? En iyisi hemen erken seçime gitsin, yani durduğu yerde kaşınsın, Ecevit'in muhteşem Türkçe'siyle 'kendi kendine intihar etsin', yerine Deniz Baykal gelsin.

Bu kafayla giden bir sürü zavallı hacı bekler gibi iktidar bekliyor ama bir türlü kavuşmuyor o vuslat!

Bu memlekette, İslam'da alkol yasaklandığı ve Atatürk de rakı içtiği için, içki ilericilik sayıldı.

Alevi kardeşlerimiz de bu yasağı takmadıkları için ilerici kabul edildiler.

Namaz kılmamak, içki içmek ilericilikti. Noel geceleri hemen karşıda Rejans Lokantası'nda limonlu votkayla kafayı bulup Saint-Antoine Kilisesi'ne gitmek de batılılık.

İşin o kadar suyu çıkmıştı ki, papaz, 'Müslüman kardeşlerimizden rica ediyoruz' diyordu, 'çok kalabalıklar, izdihamdan Hristiyanlar ibadet edemiyor, lütfen mümkünse arkada otursunlar!'...

Hatta, 'domuz eti çok ucuz ve çok besleyicidir, niçin domuz yemiyorsunuz' diyenler bile çıktı. Domuz yemek de batılılık, yani ilericilikti.

'Niçin iktidardan düştük ve niçin bir daha gelemeyeceğiz?' diye de şaşıyorlar, üzülüyorlar, hırçınlaşıyorlar.

Böyle düşünenlerin iyi kolesterolu, kötü kolesterolu kaçtır, karaciğerlerindeki yağlanma oranı ve kanlarındaki enzimler ne durumdadır, merak ederim...

Nice pırıl pırıl evladını siroza kurban veren Türk intelligentsiyası, içki içmenin adabını da öğrense, örneğin kafayı bulduğu zaman, arkadaşı masadan kalkıp memişhaneye gidince onun karısına asılmanın ayıp olduğunu da bilse, eh bu bir çeşit ilericilik kabul edilebilirdi!...

Şimdi de tövbe istiğfar eden Müslüman'la dalga geçiliyor. Başbakan 'oooh noo' dememiş, 'tövbe tövbe' demiş. Arapça konuşmuş.

'Elhamdülillah' diyenle dalga geçmeye ne zaman başlayacaksınız? 'Bismillah' demeyi ne zaman ayıp sayacaksınız? 'Allah'a ısmarladık' diyeni ne zaman tutuklayacaksınız?

Ve de bu kafayla nereye varacaksınız? Alkolik bir faşist, 'çaykolik' bir sosyalistten daha mı ileridir?

Başbakan içki içmez. Ben içerim.

Hır, biri ötekine zorla içirmeye ya da içirmemeye kalkarsa çıkar. O güne kadar, ne kimse kimsenin rakısına karışsın, ne kimse kimsenin şerbetine.

Başbakanın uçağında şarap da olmayabilir, azıcık sabredersin, inince tazakkum edersin. Meyhane mi ulan orası?
16 Temmuz 2005 Cumartesi
(Engin Ardıç, Akşam)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî