Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Eylül ayı topyekün hücum ayı mı?
 
Bu ayda öyle toplantılara şahit olduk ki; aynı yerden komut verilmiş gibi, hepsinde de aynı noktalara vurgu yapılıyor; daha doğrusu vuruluyor. Yapılan konuşmalar gibi, toplantıların isimleri de aynı... Mesela; Antakya'daki toplantının ismi "Medeniyetler Buluşması", İstanbul'dakinin ismi ise "Medeniyetler İttifakı..." Buluşma da, ittifak da aynı manada.
Şimdiii, acaba İstanbul Sirkeci'de yapılandan mı bahsetsem, Yeşilköy'deki kilisede yapılandan mı, yoksa Antakya'dakinden mi... En iyisi tarih sırasına koymak. İlkinden başlıyorum.
Birincisi; Sirkeci'deki Sepetçiler Kasrı'nda geçen Perşembe akşamı yapılan ve "Terörün Gerçek Kökeni ve Çözümü" olarak ele alınan "Medeniyetler İttifakı" konferansı idi. Toplantı yemekliydi. Rusya Hahambaşılığı Dış İlişkiler Sorumlusu Alexander Lakshin, yemekte benimle aynı masadaydı. Lakshin yemekte, "Kendisinin, Rusya Hahambaşını temsilen burada bulunduğunu" söyledi. Öyleyse, o ne söylerse Hahambaşı söylemiş gibi kabul edilmeliydi...
Kur'an'da bahsedilen Ehl-i kitaptan olan, yani Hıristiyan veya Yahudi olarak görülüp de aslında şirke düşmüş olmayan ve keserken Allah'ın ismini ananların kestiği hayvanların etleri, İslâm fıkhına göre yeniyor. Bunu düşünerek, Yahudilerin bu hususta bize bakışlarının nasıl olduğunu sordum. Sayın Lakshin, Müslümanların kestikleri hayvanların etlerini yemediklerini söyledi..
Vatikan'ın İstanbul temsilcisi Georges Marovich de konuşmacı olarak oradaydı. Konferansı tertip eden Bilim Araştırma Vakfı ile Milli Değerleri Koruma Vakfı yöneticileri, yemekten sonra üç dine göre ayrı ayrı dua yaptırdılar. Yahudi duasını Lakshin, Hıristiyan duasını ise Georges Marovich yaptı. Sayın Marovich, daha konuşmalar başlamadan ilk golünü atarak mesajını verdi. Hz. Allah'ın ismini anarken, "Göklerdeki Peder" dedi.
Sözde "Medeniyetler İttifakı" konferansındayız. İttifak, bir konuda buluşmak demek. Hz. İsa'yı -hâşâ oğul kabul edip, Yaradanımıza "Peder/Baba" diyenlerle, O'nun gökte olduğunu kulaklarımızı doldura doldura söyleyenlerle hangi noktada buluşacağız!?.. Terör böyle mi durdurulacak? Konuşmalardan bahsedelim. Konuşma sırası, yukarda bahsettiğim, Hahambaşını temsilen Rusya'dan davet edilen Yahudiye geldi. Terörün kökeninin ve çözümünün ne olduğunu bize bir güzel öğretti. (!) Çeçenlere terörist, Şamil Basayev'e terörist başı dedi... Filistinlileri de suçladı... Bir Çeçen milleti, bir de Çeçenistan denilen vatan var. Ruslar işgalci, Çeçenler vatanlarını müdafaa ediyorlar. Mücadele, Rus topraklarında değil Çeçenistan'da. Rusların Çeçenistan'da işi ne? Kendi vatanı uğruna mücadele veren Çeçenler ne zamandan beri terörist oldular?..
Filistinlilere ne diyeceğiz? Onlar da mı terörist? Ona ne şüphe! Filistinlilerin işlediği suçu kim işledi? Top, tank ve füzelerle yakıp yıkan, öldüren masum İsraillilere, taşla karşılık vermiyorlar mı! Zavallı İsrailliler rahatça adam bile öldüremiyorlar. Onlara engel olmaya çalışan Filistinliler terörist değil de, taşla vura vura kol kıran Yahudiler mi terörist!.. Filistinliler işte böyle suçlu insanlar..
Ama başka suçları da var. İsrail, Gazze'yi terk edince birkaç tane sinagog yıkmışlar... Sayın Lakshin, -Medeniyetler İttifakı toplantısında- bunu hatırlattı; Filistinlilerin suçlarını ortaya koydu.
Amaaa, konuşmadan sonra, Filistin'de yıkılan 1200 tane cami hakkındaki değerlendirmelerini israrla sorduğum Lakshin, "O hususta değerlendirme yapmak istemiyorum" diye direndi durdu.
Bu sefer şunu sordum: "Hitler Almanyasında, çok Yahudi öldürüldü. Kalan Yahudilerden birkaç tanesi, o acıyla birkaç kilise yıksaydı, suçlu mu olacaktı?" Yahudi hahamın cevabı şöyleydi: "Olmayan bir hadise için değerlendirme yapmam."
Kendileriyle aynı çuvala girdiğimiz kimselerin, Müslümanlara bakışları hiç değişmiyor; hep aynı. İttifak ve diyalog toplantılarının hepsinde, bize yönelik bir suçlama veya aşağılamaları mutlaka bulunur. Ama biz yine de anlamaz, ille de onlarla ittifaka çalışırız. Öyleyse buyrun hayrını görün...
Bir İlahiyatçı profesörün bu toplantıda dile getirdiği gibi, adamlar İslâm'ı kendilerine düşman seçmişler bir kere; var mı daha ötesi!.. Neyin ittifakını yapacağız onlarla, İslâm düşmanlığının mı?
Adamların, "Medeniyetler İttifakı" ile kasdettikleri, "İslâm'ın ve İslâm medeniyetinin yok edilmesidir." Her toplantıda bunu ortaya koyuyorlar, ama biz anlamamakta ille de ayak diretiyoruz.
Diğer toplantılarda neler olduğunu merak edenlere, "Lütfen bekleyiniz" diyorum...
1 Ekim 2005 Cumartesi
(Ali Eren, Vakit)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî