Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Diyalog istiyorsanız önce İslam'ı din olarak tanıyın
 

İslam dünyasının tanınmış alim ve düşünürleri, Hıristiyan ve Yahudilerin İslam'ı semavi bir din olarak kabul etmetikçe dinlerarası diyalog görüşmelerinin protesto edilmesini istedi. Filistin sorunu çözülmedikçe de Hahamlarla diyalog yapılmayacak

İslam dünyasının tanınmış düşünürleri dinlerarası diyalog görüşmelerinde bazı düzeltmelerin yapılması çağrısında bulundu. Aralarından İslam aleminin meşhur alimlerinden Yusuf el-Kardavi, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Uluslararası Müslüman Alimler Birliği başkanı Muhammed Selim el-Avva ve Sudan Evkaf Bakanı Dr. İsam el-Beşir'in de bulunduğu birçok alim ve aydın semavi dinler arasında yapılan diyalog çalışmalarında belirli düzeltmelerin yapılması zorunluluğuna işaret ettiler. İslam Hukuku Felsefesi Araştırmaları Merkezi tarafından Mısır'da düzelenen konferansa katılan Müslüman düşünürler, İslam'ı din olarak kabul etmedikçe Hıristiyanlar ile ve Filistin sorunu çözülmedikçe de Yahudilerle dinlerarası diyalog görüşmelerine katılmayacaklarını açıkladılar. Konferansta konuşan Yusuf el-Kardavi, İsrail'in yaptıklarını destekleyen tüm Yahudi din adamları ile diyalogun kesilmesini istedi. Kardavi, Ehl-i Kitab ile yaptığımız görüşmelerin, İslam'ın semavi din olduğunu kabul eden din adamları arasında yapılması gerektiğini söyledi.

İKÖ Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise yaptığı konuşmada, "Medeniyetlerarası diyalog görüşmeleri çıkmaz bir yola girmiştir. Dinlerarası diyalog da başka hedeflere hizmet eder hale gelmiştir. Ancak buna rağmen bu çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bunun yanı sıra batı basınında İslam'a karşı yapılan hataları düzeltmek için çaba sarfetmeliyiz" dedi.

HIRİSTİYANLAR DA ŞART KOŞUYOR

Konferansta konuşan Muhammed Selim el-Avva, Müslümanlarca Ehl-i Kitap olarak isimlendirilen Yahudi ve Hıristiyanların İslam'ı semavi bir din ve Filistin'i de bir devlet olarak kabul etmeleri gerektiğini savundu. El-Avva, dinlerarası diyalog görüşmelerinden Hıristiyanların da, İslam ülkelerinde koşulsuz kiliselerin yapılması, misyonerlerin çalışmalarının artırılması ve Müslüman kadının gayri-Müslim biriyle evlenmesine izin verilmesi gibi şartlar öne sürdüklerini belirtti.

İslam Hukuku Felsefesi Araştırmaları Merkezi tarafından ilk kez düzenlenen konferansta, öteki ile diyalog hukuku, kadın hukuku, siyaset hukuku ve azınlıklar hukuku gibi birçok konu üzerinde önemli kararların alındığı ifade edildi.

19 Aralık 2005 Pazartesi
(TURAN KIŞLAKÇI, Yenişafak)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî