Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
İslamı yok etme planları
 
Son günlerde İran’la ABD ve İsrail arasında, silahlı bir çatışmaya dönüşmesi de mümkün olan, bir gerginlik yaşandığı söyleniyor ve savaşla ilgili senaryolar üretiliyor. Her ihtilafın bir uzlaşmayla sonuçlanması ihtimali varken bu konu tüm kapıları kapalı tutuyor. Çünkü İran, İsrail’i ortadan kaldırma dışındaki her seçeneği reddediyor. Böyle bir çatışmada tarafların nükleer silahlar kullanmasının da söz konusu olabileceği söyleniyor.

Herhangi bir çatışmada kimsenin nükleer silah kullanacağını sanmıyorum. Daha doğrusu buna izin verilmeyecektir. Bunun dışındaki bir çatışma da, İsrail ile İran arasındaki mesafe nedeniyle mümkün görünmüyor. ABD’nin İran’a müdahalesi, özellikle Rusya’nın taraf olacağı uluslararası sorunlara neden olur. Bugünkü ilişkiler göz önüne alınırsa ABD’nin, Rusya’ya rağmen böyle bir müdahalede bulunması beklenemez.

Türkiye ile yapılan görüşmeler İsrail ya da ABD’nin İran’a müdahalesinde destek sağlamak amacı taşımıyor. Asıl konu Irak’ta oluşması muhtemel bir iç savaşta İran’ın izleyeceği tutum ve buna karşı alınacak tedbirlerle ilgili olabilir. Irak’ın bugünkü durumu çevre ülkeleri olayın içine çekecek her türlü senaryonun hazırlanmasına uygun görünüyor. Daha açık bir ifadeyle herkes bu olaya karışmaya mecbur kalabilir.

Genel görünüm tartışılan konuların, yani İsrail veya ABD müdahalesinin uzak bir ihtimal olduğunu buna karşılık, Türkiye de dahil tüm çevre ülkelerin bir çatışmaya girme riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Böyle bir durumda Türkiye ile İran’ın karşıt konumda olacakları beklenir.

Kürt oluşumunun İsrail destekli gösterilmesinin gerçek muhatabının İran olduğu söylenebilir. Bu durum Türkiye’de de tepki doğurmakla birlikte asıl etkisini İran üzerinde gösterecek ve bu oluşuma karşı İran’ın olumsuz bir tavır göstermesine neden olacaktır. Bunun bir çatışmaya dönüşmesi son derece kolaydır. Tartışılan konu muhtemelen böyle bir çatışmaya kimin, nasıl müdahale edeceğidir. İran’la İsrail arasındaki güç gösterileri burada başlayacak bir çatışmanın iki ülke arasındaki bir savaşa dönüşmesini engellemek için caydırıcı rol oynayabilir.

Irak’taki iç çatışmanın birinci aşamasında savaş yerel güçler arasında geçecek ama taraflar dışarıdan desteklenecektir gibi görünüyor. Eğer herhangi bir ülke bu çatışmaya müdahale ederse başka birinin de olaya karışması kaçınılmaz hale gelecektir.

Bu gelişmelerin bir yan ürünü İslam dayanışmasının ciddi biçimde yara almasıdır. Şiilerle Sünniler arasında aşılmaz duvarlar oluşması beklenir. Sürecin siyasal İslam’ın gücünü kaybetmesi yönünde geliştiği söylenebilir. Bir siyasal hareketi tasfiye etmenin en kolay yolu onu radikalleştirmek ve ona karşı oluşacak genel nefreti kullanarak hareketi bitirmektir. Küresel sermaye İslam’ı ılımlı bir çizgiye çekmek isterken Bush yönetimi ve benzerleri onu radikalleştirerek tasfiye politikası izlemektedir. Her radikal hareket kendi zıddını içinde yaratır ve İran radikalizminin körüklenmesi bir iç huzursuzluk çıkarmakk amacını taşıyabilir.

Sonuç olarak gelişmelerin ABD ve İsrail’i sıcak bir çatışmanın içine çekmeyeceği ama bizim için riskli bir ortam hazırladığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki günler bir yandan İslam dünyasında ayrışmalara neden olurken diğer yandan siyasal İslam’ı yaşatan ortamın ciddi biçimde bozulmasına yol açabilir. Asıl önemli olan şey bölgedeki bu çatışmaların dünya ölçeğindeki yapılanmayı önemli ölçüde belirleyici olmasıdır. Yani büyük bir mücadelenin kaderini etkileyecek meydan savaşı bu bölgede cereyan etmektedir.
1 Ocak 2006 Pazar
(Mahir Kaynak, Star)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî