Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
İslam'da reform olmaz
 
Siz bakmayın birtakım şarlatanların 'beş vakit namaz çok, üç vakit yeter', ya da 'otuz gün oruç çok, on beş gün yeter' gibilerden atıp tutmalarına...

Siz bakmayın birilerinin 'kadınlar başları açık cuma namazı kılsınlar' fetvalarına...

Bu reform değildir. Bu, kimilerinin kafa karışıklığı, kimilerinin de 'Atatürkçülük oynayarak ün ve para kazanma' dümenidir.

Alt tarafı gündelik hayata yönelik birtakım pratik çözüm önerileri falandır, iyi tarafından yaklaşırsanız...

'Camiye gitmek şart değildir, namaz kahvede de kılınır' cümlesi 'ben sosyoloji denilen bilimin s'sinden anlamıyorum' anlamına gelir! O zaman da sana bilim adamı değil yalnızca televizyon yıldızı denir. Banu Alkan falan gibi.

Tam tersine, gayretkeşlik edip namazı sekiz vakit de eda etseniz, orucu üç aylarla birlikte değil de sekiz ay sürekli tutsanız, öz değişmez.

Kimileri de teolog kesildiler, 'İslam'da Calvinizm' yumurtlamaya çalışıyorlar. Sorarsanız, umum Kayseri esnafı protestan yazılmış!

İslam'da batı tarzı bir protestanlık hareketi, bir 'reformasyon', ya da batı örneği bir 'rönesans' olur mu, olabilir mi?

Olmaz, olamaz, olabilemez.

Çıplak kadın resmi yapmaya mı başlayacak Müslüman sanatçılar? Yoksa perspektifi mi keşfedecekler beş yüz yıl sonra?

Protestanlığı bir özgürlük cenneti sanıyorlar, öyle katı, öyle bağnaz, öyle gaddardır ki, şaşarsınız! İbadette altın ve süs kullanmazlar, bir de Vatikan'ı tanımazlar, o kadar. Nitekim kiliseyi bir kurum olarak ortadan kaldıramamışlar, kendileri de irili ufaklı kiliseler oluşturmak zorunda kalmışlardır. Eee, camilerden altın yaldızlı hat levhalarını mı kaldıracaksınız protestanlık olsun için?

Hiçbir dinde kutsal kitap 'Tanrı kelamı' değildir. İslam'da öyledir.

Kur'an-ı Kerim'in Tanrı sözü olup olmadığı hiçbir şekilde sorgulanamaz, tartışma konusu edilemez. Ettiğiniz anda, ossaat dinden çıkarsınız. 'Acaba bunları peygamber efendimiz insanları aydınlatmak ve doğru yola çekmek için kendi kafasından mı uydurdu?' diyemezsiniz. Öte yandan, 'İznik Konsili şu incili kabul etmeseydi de bu incili yeğ tutsaydı daha mı iyi olurdu?' diye istediğiniz kadar tartışabilirsiniz, nitekim tartışıyorlar da.

Hazret-i İsa'nın Tanrı'nın oğlu falan olmadığını, sizin benim gibi etten kemikten olduğunu ileri süren 'Arianizm' mezhebi vardı, hiç duymuş muydunuz? Üstelik üç yüz yıl boyunca çok da yaygındı. İznik'te kesin karara varmak amacıyla yapılan piskoposlar toplantısı ve sonuç oylamasında o fraksiyon kazansaydı şimdi dünya bambaşka olacaktı!

Bizde böyle şey yok.

Kelam, hiçbir şekilde sorgulanamaz. Farz, uygulanmak zorundadır. Sünneti inkar etmemek kaydıyla yapmayabilirsiniz, fakat toplumun baskısı yüzünden, genel kabul görmüş peygamber uygulamasına uymak zorunda kalırsınız. İnanmıyorsanız, o da, adı üstünde, bir sünnet olan, yani yapılmasa da olur fakat yapılsa daha iyi olur denen işlemi yaptırmayın, sizin oğlanı 'kestirmeyin' bakalım, ileride neler gelecek çocuğun başına?

Size tuhaf gelecek ama hadis de tartışılamaz. Ancak öğrenilir.

Tefsir, adı üstünde tartışmanın ta kendisidir ama belli bir çerçevesi vardır, onun dışına çıkılamaz. Temeli sorgulanamaz, ayrıntılar üzerinde gezinilir.

İslam protestanlığına benzer bir 'şey' aslında Şia hareketidir, fakat orada da bir kilise değil bir siyasi iktidar sorgulanmıştır, kimin halife olması gerektiği meselesi sonunda gelip namazda yöntem ve rekat farkına falan varmıştır, kültür çeşitliliğine dönüşmüştür, bu bir reform değil, bir 'varyasyondur'.

İslam protestanlığı mı istiyorsunuz? Neyi protesto edeceksiniz Allah aşkına?

İslam'da reform olmaz. Kurallara ya uyarsın, ya uymazsın.

Türk basını, sağdan soldan yarım yamalak edinilmiş bilgilerle ahkam kesmesin, şimdi de bir Max Weber modası çıkardılar, protestanlık ve kapitalizm felsefesi yapmaya ve bu çulu İslama'a giydirmeye çalışıyorlar.

Fransa, İspanya, İtalya, Avusturya gibi katolik ülkelerde eskiden ne vardı, şimdi ne var, sosyalizm mi?
7 Şubat 2006 Salı
(Engin Ardıç, Star)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî