Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
"Kur'an İncilleştiriliyor" tartışması
 

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Suat Yıldırım’ın Kur’an mealine Tevrat ve İncil’den bölümler eklediği ortaya çıktı...

Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Ceviz Kabuğu programında bu konu tartışıldı. Hulki Cevizoğlu’nun konuklarından, “Dinlerarası Diyalog İhaneti” kitabının yazarı Prof.Dr.Yümni Sezen, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Suat Yıldırım’ın içine Tevrat ve İncil’den bölümler eklenmiş Kur’an mealini izleyicilere göstermesi tartışmanın fitilini ateşledi.
Hulki Cevizoğlu’nun Kanaltürk’te yayınlanan Ceviz Kabuğu programında bu hafta yine olay vardı. Yaklaşık 6 saat süren programda ilahiyatçılar birbirine girdi.
Kuran mealinde İncil ve Tevrat’tan örnekler veren Prof.Yıldırım’a sert tepki gösterildi. Kuran mealinin içine Tevrat ve İncil’i de ekleyen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Dr.Suat Yıldırım’a ilahiyatçılardan sert tepki geldi. Kur’an mealinin Paulus’un mektupları, Yuhanna İncili ve Luka İncili’yle birleştirilmesi, “Beşeri yazılan mektuplarla Kur’an’ı Kerim’i
birleştirmek” olarak değerlendirdi.

 Bir ilahiyatçı Yıldırım'ı sert bir dille uyararak, “Lütfen, bu zararın, yanlışın neresinden dönerseniz dönün. Hıristiyan dünya sizi kullanarak, Müslümanları ve özellikle de Müslüman Türk dünyasını, Anadolu’yu mahvediyor. Siz araç olarak kullanılıyorsunuz. Yeter! Müslümanların yüreğinin yağını erittiniz. Artık şefaat ya resulullah gitti, şefaat ya Brüksel, şefaat ya Washington, şefaat ya Bush, şefaat ya papalık deniyor, olayı buraya getirdiniz. Bir de kalkıp orada konuşup savunma yapıyorsun. Allah, Peygamber aşkına lütfen hiç olmazsa Kur’an’a sokmayın bunları. Elinizi Kur’an’dan çekin! Kur’an’ın mealinin içine Luka’yı lakayı zukayı sokmayın. İncil, Paulus’un mektupları ile doludur. Bunları alıp Kur’an’a yamayıp yeni bir ‘Hıristiyani Kur’an’ çıkarıyorsunuz ortaya. Şeytânlık yapıyorsunuz. Hıristiyanlığa hizmet edeceksiniz diye, Kur’an’ı tahrif ediyorsunuz... Bunun neresini savunuyorsunuz siz? Allah’tan affınızı isteyin. Yeter bu Müslümanlara yaptığınız, Allah aşkına yapmayın. O senin yaptığın meali Cenabı Hak hiçbir şey olmasa yarın huzurunda seni karşına çıkarır, seni şuna göre haşr edeceğim derse seni hiç kimse kurtaramaz.  Kitabının adına ‘İncil’le Tevrat’la mukayeseli Kur’an meali de. Kur’an meali diyorsun içerisi Paulus’un mektuplarıyla dolu.

Papalık Dinler Arası Diyalog Komisyonu Başkanı ve Vatikan’ın Kahire Büyükelçisi Başpiskopos Michael Fitzgerald, Mısır El Ezher Üniversitesi Şeyhi Muhammed Tantavi’yi ziyaret etti. Michael Fitzgerald, Rektör Tantavi ile bir araya geldikten sonra soruları yanıtlamadan El Ezher Üniversitesi’nden ayrıldı, haberi de tartışma konusu oldu.
"Dinlerarası Diyalog İhaneti" kitabının yazarı  Prof.Sezen, “Dini bilmeyen insanlar nasıl diyalog yapacak? dedi. Hoşgörü ve saygı diyorlar, bu iki kelime adeta şifre. Diyalog eşit güçler arasında yapılır. Hıristiyanlar, Yahudiler bizim dinimizi Kuran’ımızı vahiy kitabı olduğunu kabul ettikleri taktirde bir masaya oturup diyalog yapılabilir. Şirk en büyük problemdir. Hz.İsa Allah’ın oğlu, Rab diyorlar, bu şirktir. Karşı karşıya oturduğumuz kişinin bu şirkini kabul edebilecek miyiz? O zaman neyin diyalogunu yapacağız?” diyerek eleştirdi.
 Ceviz Kabuğu’nda bir de Mithat Paşa faciası ortaya çıktı. Programı arayan Emekli Tuğgeneral Noyan Umruk, Cevizoğlu’nun Osmanlı bayrağına hem hilal hem haç koyalım diyen Mithat Paşa’nın sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna, “Çok dinli bir imparatorluk havası vermek istemiş olabilir, ama benim kanaatimce çok yanlış, denize düşenin yılana sarılması gibi bir şey” diyerek cevap verdi. Programı arayan Tarih öğretmeni Olgun Aksu, Mithat Paşa ile ilgili belgelere örnek vererek, “Muz cumhuriyetinde dahi olmayan şeyler bizim ülkemizde oluyor. Biz bu hale nasıl geldik?” diyerek isyan etti ve “Tarih öğrettirilmiyor, bize tarihi anlatmayın deniyor” diye ekledi. 

Cevizoğlu’nun Osmanlı Devleti’nin son döneminde yaşamış dinsizliği ile meşhur bir siyaset adamı olan Abdullah Cevdet ile dünyada tek bir medeniyet var o da Avrupa medeniyeti diyen ve Osmanlı bayrağına hem hilal hem haç koyalım diyen Mithat Paşa’nın isimlerinin sokaklara ve caddelere verilmesi eleştirildi. Cevizoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e seslenerek bu sokakların adı değiştirilsin çağrısında bulundu.

Cevizoğlu, “Bizim Başbakanımız Hatay’da Dinler Bahçesi açıyorken, Avrupalılar bir başka dinler bahçesiyle cevap vermiyor da, Kinler bahçesi oluşturuyor” diyerek Danimarka Başbakanı Rasmussen’i eleştirdi.  Kimliği gelişmemiş, hedefi belli olmayan insanlar içeriye kaba, dışarıya sus pus olurlar. Haçlı seferleri önceden yüz yüze yapılıyordu, şimdi kültürle, medyayla yapılıyor” diye konuştu

20 Şubat 2006 Pazartesi
(Yeniçağ)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî