Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Provokatör, boş koltuklara konuştu
 
Amina Vadud’un konferans verdiği 1500 kişilik salonda sadece 83 kişi vardı
New York’ta ‘St. John Katedrali’nde kıldırdığı Cuma namazıyla Müslümanlardan sert tepki gören Virginia Commenwealth Üniversitesi İslâm Araştırmalar Kürsüsü Öğretim üyesi Prof. Dr. Amina Vadud’a, Türkiye’de ilgi gösteren olmadı.

Haftalık bir derginin “misafiri” olarak Türkiye’ye gelen Amina Vadud, dün Yeditepe Üniversitesi’nin Kayışdağı Kampüsü'nde “İslâm’da Reform ve Kadın” konulu bir konferans verdi. 1500 kişilik konferans salonunun tamamını dolmasını bekleyen üniversite yönetimi ve reformistler umdukları ilgiyi bulamadı. Boş koltuklara konuşan Vadud’u sadece 83 kişi dinledi. Yeditepe Üniversitesi öğrencileri de Vadud’un sözde fikirlerine rağbet göstermedi. Vadud’u dinleyen küçük azınlığın da öğrencilerden ziyade Türkiye’deki sözde reformistler ve basın mensupları tarafından oluştuğu gözlendi.
Konferans sonrasında Vakit muhabirlerinin soruları karşısında ne diyeceğini şaşıran Vadud’u, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan kurtardı.

VAKİT’İN SORULARI TERLETTİ
Vadud’un, özellikle Vakit muhabirlerinin, “Sizi tüm dünyadaki Müslümanlar ateistlerden daha tehlikeli olarak görüyor. Namaz kıldırmanızın kasten dine zarar vermek amacıyla yapıldığını düşünüyor. Türkiye’deki Müslümanlar sizi İslâm'ı ılımlaştırmanın bir parçası olarak görüyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?” şeklindeki sorusu karşısında bir süre sustu. Sonra sadece, davet edildiği zaman imamlık yaptığını öne sürdü.

VADUD BAŞINI AÇTI
Amina Vadud, “Kadınların özgürleşmesini başörtüsüyle nasıl bağdaştırıyorsunuz?” sorusuna, başını açarak tepki gösterdi.
İslâm'ın kesin emri olan başörtüsüne basit bir bez parçası olarak bakan Vadud, bu sorunun kendisine dünyanın her yerinde sorulduğunu ifade ederek, “Cennet ile cehennem arasında 45 santimlik bu bezi mi görüyorsunuz? Aşın bunları artık, aşın” şeklinde cevap verdi. Vadud, soruyu soran kişiye dönerek, “Bunlar bizi bir yere götürmez” dedi.
Vadud, basın mensuplarının “Türkiye’deki üniversitelerde başörtüsü yasağı uygulanıyor. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi: “Ben bir Müslüman kadın olarak böyle bir konuda zorlanmayı kabul edemiyorum. Bir kadın başını açması ya da kapaması noktasında zorlanamaz.”
DALAN, VADUD’U KAÇIRDI
Konferans bitiminden sonra Amina Vadud’un yanına gelen muhabirlerimiz, “Madem ki siz doğru İslâm’ı temsil ediyorsunuz, o zaman yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede neden boş koltuklara konuştunuz?” şeklindeki sorusu karşısında ne diyeceğini şaşırınca, imdadına Bedrettin Dalan yetişti. Bedrettin Dalan, “Siz Vakit Gazetesi’nden misiniz?” diyerek araya girdi ve Amina Vadud’u, sorulara cevap vermesine bile fırsat vermeden muhabirlerimizden kaçırdı. Konferansa Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Serpil ve Prof. Dr. Feroz Ahmet de katıldı.
Soru karşısında oldukça sinirlendiği gözlenen Vadud, “İmamlık yapmaktan gurur duydum. İnsanlar beni zaman zaman imamlık yapmam için çağırıyorlar. New York’ta olan olay buydu. Basına yansıyan olay, ne ilk idi ne de son. Ben New York’ta kimseye size namaz kıldırayım demedim; sadece beni davet ettiler, ben de kıldırdım. Biz kadın-erkek namaz kılabiliriz. Çünkü, biz Allah’a ibadet etmek için beraberiz. Hem ben sürekli imamlık yapmıyorum. Eklem ağrılarım var, tansiyonum var. Kırılgın bir insanım” diye konuştu.

Vadud’un konuşmasından sonra muhabirimiz ikinci sorusunu sormak istedi. Ancak sorularımızdan rahatsız olan Bedrettin Dalan, “Soru kısmı bitmiştir” diyerek olayı kapattı. Dalan’ın bu tavrını, soruları olan diğer basın mensupları da kınadı.
(Vakit)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî