Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
AB’de yaklaşık 2 evliliğe karşı bir boşanma yaşanırken, çocukların üçte biri evlilik dışı ilişkiden doğuyor...
 

AB’de yaklaşık 2 evliliğe karşı bir boşanma yaşanırken, çocukların üçte biri evlilik dışı ilişkiden doğuyor... AB ülkelerindeki her 100 gençten 30’u AIDS’li... Avrupa’da kişi başına yıllık 11 litre saf alkol düşüyor, bu da 220 litre biraya denk geliyor

 

Türkiye, AB sürecinde yitirdiği değerlerini tartışırken, birliğin istatistik kurumu Eurostat’ın verileri, ülkemizin sürüklenmek istendiği bataklığı net bir şekilde ortaya koyuyor. Eurostat’ın verilerine göre, 2004 yılında 25 AB üyesi ülkede toplam 2 milyon 178 bin evlilik ve 956 bin boşanma kaydedildi. 2004 yılında 4.8 milyon bebeğin yüzde 31.6’sı evlilik dışı ilişkiden doğdu. Evlilik dışı ilişkiden doğum oranı en yüksek ülkeler, yüzde 58 ile Estonya, yüzde 55 ile İsveç ve yüzde 45 ile Letonya ve Fransa olarak açıklandı.

İstatistiklerdeki diğer ilginç veriler şöyle: “AB’de ailelerin yüzde 67’sinde çocuk yokken, yüzde 16’sında tek çocuk, yüzde 13'ünde 2 çocuk ve yüzde 4'ünde 3 ve daha fazla çocuk bulunuyor. Birlik ortalamasında çocuklu ailelerin yüzde 13’ünde anne ya da babadan biri bulunmazken, bu oranın en yüksek çıktığı ülkeler yüzde 24’le İngiltere, yüzde 18’le Belçika, yüzde 16’yla Danimarka ve Almanya şeklinde sıralanıyor.”

461.5 milyonluk AB’nin nüfus artış oranı 2005 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16 geriledi. AB ülkelerindeki her 100 gençten 30’u AIDS’li. Yine Avrupa’da alkole başlama yaşı ortalama 14.6, İtalya’da ise 12.2’ye inmiş durumda.

Bu durumun, AB’ye üyelik yolunda ilerleyen Türkiye’yi nasıl etkileyeceği noktasında uzmanlardan önemli uyarılar geldi. Gayrimeşru hayatın, modernliğin ölçütü olarak gösterildiğine dikkat çeken uzmanlar, “AB’ye gireceksek, örfümüzden, âdetlerimizden, aile yapımızdan taviz vermemeliyiz. Aksi halde sonumuz onlar gibi olur” mesajı veriyor.

AB’DEKİ VELED-İ ZİNA PSİKOLOJİSİ

Verilerle ilgili  soruları cevaplayan Uzman Psikolog Rukiye Karaköse, “Aile toplumun sigortasıdır” diyerek şu yorumu yaptı:“ ‘Aile psikolojisi’ güçsüz kalmış, dejenere olmuş Avrupa’da, boşuna çocuk psikolojisi kitabı yazmasınlar, ahkam kesmeyi bıraksınlar. Kendi toplumlarındaki dejenerasyonu ve yozlaşmayı nasıl düzeltecekleri üzerinde kafa yorsunlar. Doğan her 3 bebekten 1'i veled-i zina. Çocuk psikolojisi değil, ‘veled-i zina psikolojisi’ yazmalılar. Türk toplumunda da bu planı uygulamaya koymuşlar ve hedeflerine ulaşabilmek için her türlü yolu deniyorlar. Babanın olmadığı yerde, sağlıklı aile yapısının olmadığı tek ebeveynli evlerde büyüyen çocuklar, topluma da kızgın büyüyecekler ve manevi duyguları, ahlaki yapıları zayıf olacak. Erkek olarak rol modeli olmayınca, homoseksüellik yaygınlaşacak.”

AHLAKSIZLIĞI LEGALLEŞTİRİYORLAR

Psikoterapist Banu Yaşar ise, gayrimeşru hayatın modernliğin ölçütüymüş gibi gösterildiğini belirterek, ahlaksız yaşamın Türkiye’de de legalleştirilmek istendiğini kaydetti. Araştırmaların açık olduğunu vurgulayan Yaşar; “Sadece ilişkilerde değil, evliliklerde de bu tür dejenerasyonlar var. Bir aylık evlilikler bitiyor. Bu en çok çocuklara yansıyor. Özellikle genç erkeklerde sorumluluktan kaçma gibi bir eğilim çok yaygın artık. Evliliği, maddi-manevi bir ömür boyu birini taşımak olarak görüyorlar. Dikkat ederseniz ABD’de ve AB’de aile dergileri yayınlanıyor. Aileyi toparlamaya çalışıyorlar. Ama bize sundukları filmlerde genelde bir aile olayı yok. Herkesin özgürce yaşayabildiği, nefsanî arzularını yaşayabildiği ilişkiler sunuluyor. Bu da ergenlik çağına girmiş, hayatı çok fazla tanımayan gençler için yanlış model oluşturuyor. Geleceğimiz açısından kaygı verici bir durumdur bu. Özellikle gençlere olumsuz örnek olması açısından çok tehlikeli” dedi.

Yaşar, böyle bir zihniyetin Türkiye’ye dayatıldığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye dayatılan böyle bir zihniyet var. Dinimizi de yumuşatıyorlar. Dikkat edilirse ehil olmayan, hoca denilen kişileri çıkartıp onlarla dini yumuşatıyorlar. ‘Her şey yapılabilir’ durumuna getiriyorlar. Yani kalbin temizse her şey mubah gibi bir noktaya getiriliyor. Sorularla insanların kafası karıştırılıyor. Zaten insanlar okumak yerine dinleyerek, görerek öğrenmeyi tercih ediyorlar. O da tabii zihinlerde zamanla birçok değeri silip atıyor. Genç yaşlardaki erkekler evlenerek sorumluluk almak istemiyorlar. Genç kızlar istedikleri birini bulup evlenemiyorlar. Bu da ikinci evlilikleri, gayrimeşru ilişkileri beraberinde getiriyor. Bu arada olan, çocuklara oluyor. Yeni bir nesil mahvoluyor.”

15 Mayıs 2006 Pazartesi
(İHA)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî