Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
History Channel'da Osmanlı belgeseli
 
HISTORY Channel tarafından hazırlanan Osmanlı Belgeseli ABD’de yayınlandı. Belgeselde, Osmanlı’nın savaşçı bir kabile tarafından kurulmasına rağmen, hakkın ve adaletin koruyucusu olduğu ve bütün din ve inançlara açık olduğu ifade edildi.
      Osmanlı’nın Avrupa’ya olan ilgisinin ve fetih politikalarının anlatıldığı belgeselde, fetihlerin dine ve etnik unsurlara dayalı olmadığı belirtildi. Devşirme sisteminin uzun uzun anlatıldığı belgeselde, Balkanlardaki ailelerin önce tereddüt etseler de sonradan Osmanlı ordusuna asker vermek için birbirleriyle yarıştıkları anlatıldı. Devşirilen bir çocuğun Osmanlı idaresinde en yüksek mevkilere gelebildiğine de dikkat çekildi.
     
     İSTANBUL FETİHTEN SONRA YAĞMALANMADI

      Belgeselin İstanbul’ın fethi ile ilgili bölümünde ise Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra kenti yağmalatmamasına dikkat çekildi. Fatih Sultan Mehmet’in daha 19 yaşındayken fetih için yoğun biçimde askeri taktikler üzerinde çalıştığı vurgulandı.
      Sultan Mehmet’in tarihin gördüğü en önemli fatihlerden biri olduğu ifade edilirken, şunlar kaydedildi: "Fatih Sultan Mehmet fetihten sonra Hıristiyanları ve Yahudileri civar şehirlerden İstanbul’a getirerek İstanbul’u kozmopolit bir şehir yapmıştır ve onların güvenliklerini teminat altına almıştır. Fatih Sultan Mehmet, Bizans’ın tarihçi ve filozoflarını da etrafında toplamıştır."
     
     YAVUZ YAŞASA DÜNYAYI FETHEDERDİ

      Belgeselde, Yavuz Sultan Selim’in İran ve Suriye seferleri ile Mekke dahil kutsal toprakların fethedildiği anlatılırken, Sultan Selim için "Eğer yaşasaydı bütün dünyayı fethederdi" denildi. Yavuz Sultan Selim’in fetih anlayışının Büyük İskender’e benzetildiği belgeselde, Barbaros Hayrettin Paşa’nın kurduğu büyük donanma ve Mimar Sinan’ın eserleri de anlatıldı.
     
     KANUNİ’NİN HÜRREM SULTANLA EVLİLİĞİ OSMANLI TARİHİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRDİ

      Kanuni Sultan Süleyman döneminde hazırlanan yasaların tek çatı altında toplanarak kurulan hukuk sisteminden de övgüyle bahsedilen belgeselde, Sultan Süleyman’ın Osmanlı hukuk sisteminin Batı’nın hukuk sistemi ile uyumlu olması şeklinde emir verdiğine işaret edildi. Belgeselde, Kanuni’nin Hürrem Sultan ile evliliğinin Osmanlı tarihinde bir ilk olduğu belirtilerek, bu evliliğin Osmanlı tarihini kökten değiştirdi ifade edildi. Osmanlı haremi bir ’eğitim kurumu’ olarak nitelendirilirken, Batı’daki çıplak cariyelerden oluşan harem imajının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
     
     DOLMABAHÇE’NİN İNŞASI İFLASI HIZLANDIRDI

      Belgeselde Osmanlı’nın gerileme devrinin başlamasına gerekçe olarak, imparatorluğun doğal sınırlarına ulaşması gösterildi. Çöküş döneminde, yabancı ziyaretçi ve diplomatları etkilemek için inşa edildiği anlatılan Dolmabahçe SarayI’nın imparatorluğa çok pahalıya mal olduğu ve Osmanlı’nın iflasını hızlandırdığı belirtildi. Dolmabahce Sarayı’nın halıları, büyük odaları ve İngiltere kraliçesi Victoria tarafından hediye edilen 4.5 tonluk büyük avize detayları da izleyicilere tanıtıldı. Osmanlı’nın çöküşünde, yolsuzlukların ve dünya ekonomisi ile rekabet edebilecek modern bir ekonominin geliştirilmemesi de gerekçe olarak gösterildi.
28 Ağustos 2006 Pazartesi
(Salih Zeki, Milliyet)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî