Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Irak planı
 
2003 yılında yayınlanan bir röportaj kitabımda ‘Irak operasyonu neden yapıldı’ sorusuna ‘Biz 11 Eylül’den sonraki analizlerimizde istikametin Ortadoğu olduğunu söyledik biliyorsunuz. Bu analizlerimizde şöyle bir tablo çizmiştik. ABD iki denizi kontrol edecektir. Biri Fars Körfezi, diğeri Kızıl Deniz. Ve 11 Eylül’den sonra ilk etap olarak da Irak’ın olacağını öngörmüştük’ cevabını veriyorum.

Bugün ABD’nin hazırlayacağı herhangi bir plan, bir strateji değişikliğinden çok taktik belirleme olarak kabul edilebilir ve ABD’nin ana hedeflerinde bir değişiklik olduğunu gösteren herhangi bir ipucu yoktur. Bu nedenle Kızıl Deniz’in Batı sahillerindeki gelişmeler bu ana hedeflerin bir parçası sayılmalıdır.

Irak’ı tek başına analiz etmek ve oradaki gelişmelere bakarak sonuçlar çıkarmak bizi yanlış bir yola sürükler. Yeni Bush planı da bu genel planın bir parçası olarak değerlendirilmelidir. ABD bölgede enerji açısından tek başına hareket edecek ve dengeleri değiştirecek bir ülkenin kalmasını istememektedir. Bu amaca ulaşmanın en emin yolu, petrol zengini bölgelerin kolay kontrol edilebilecek parçalara ayrılmasıdır. Böylece küçük birimlerin davranışları tüketici konumunda olan ve yeni bir güç odağı olabilecek ülkelerin, yani Avrupa ve Çin’in ihtiyacını karşılayamayacak ve kontrol ABD’nin elinde olacaktır.

Bu çerçevede Irak planı başarıyla sonuçlanmak üzeredir ve bu ülke ikiye bölünecektir. Bazıları bunu üç parça olarak öngörmekte olsalar bile ben Kürtler’le Sünniler’in, Şiiler’e karşı ortak bir cephede birleştirileceklerini düşünüyorum.

Irak mezhep farklılıkları nedeniyle bölünürken bu model İran için Şiilik temelinde bir bütünleşme sağlar. Bölgedeki operasyonun ikinci aşamasında bu modelin terk edilmesi ve ırk temeline dayalı bir ayrışma politikasının benimsenmesi beklenir. Bu operasyonun hedefi İran olabilir.

Türkiye çatışmanın ırk temeline dayandırılacağı aşamada ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Eğer genel olarak oluşturulacak ortamdan etkilenir ve genel akıma kapılırsa iç ve dış sorunları büyük boyutlara ulaşır. Türkiye’nin yeni dış politika stratejisi ideolojik olmayan, ırk ve din temeline dayalı çatışmaların dışında ve üstünde belirlenmelidir.

Bush’un yeni Irak planı aslında bölgesel stratejisinin ipuçlarını içermekte ve yeni hedefin İran olacağına işaret etmektedir. Kızıl Deniz’in Batı yakasının da yeni bir harekat alanı olması sürpriz sayılmamalıdır. Türkiye sadece kendi çıkarlarını kollayan, bölgedeki gelişmeleri bu açıdan değerlendiren bir tavır sergilerse bu amacına da ulaşamaz. Söylemlerimizde ırk ve dine dayalı bir amacımız olmadığını, bölgedeki dengeleri gözeten bir yaklaşım içinde olduğumuzu söylemeli ve özellikle bölge halkları düzeyinde düşmanlık yaratacak bir tavır sergilememeliyiz. Türkiye tarihi bir sınavdan geçmekte ancak onu başarıyla sonuçlandıracak imkanlara sahiptir.
13 Ocak 2007 Cumartesi
(Mahir Kaynak, Star)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî