Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Kız arkadaş ve seviyeli ilişki
 
Soru: Küçük bir sorum var. Ben 18 yaşında bir gencim. Uzun zamandır seviyeli bir ilişkimiz olan kız arkadaşımla cinsel ilişkide bulunmak istiyorum. Bunun benim açımdan sakıncaları nelerdir? Günah derecesi nedir? Cinayet günahı ile karşılaştırılabilir mi? Zina yapanı neler bekliyor? Acele cevap vermeniz beni çok sevindirir. Saygılarımla. YCM

Cevap: Sevgili kardeşim,

Size küçük bir soru gibi gelen bu şey, aslında büyük bir sorundur. Büyüklüğünü ancak Allah’a inananlar, Allah ve kul hukukunu gözetenler anlayabilirler. Dünyada diğer canlılardan farksız olduklarını sananlar elbette bunu böyle anlamayacaklardır. Sözümüz zaten onlara değil.

Ben sana elbette Güzin abla gibi cevaplar yazamam.

Anlaşılan sen beş dakikalık zevkin için kendinin de kız arkadaşının da hayatını karartmak istiyorsun. Bilesin ki, bu isteğine ulaştıktan sonra ömür boyu bunun ıstırabını yaşayacaksın. Sadece dünya ölçüleriyle düşünsek dahi buna değer mi? İşin dünyalık yönü bu.

Öbür álemde neler kaybedeceğini ise şu andan bilmen mümkün değil. Hiçbir günah hiçbir günahla kıyaslanmaz. Günahların büyüklüğü bir bakıma da günah işlenen zata karşı takınılan tavırla alakalıdır. Küçük sanılan bir günah bile insanı tepetaklak götürebilir. Kaldı ki zina bütün dinlerde en büyük günahlardandır. Çünkü dinlerin birinci derecede korumayı hedefledikleri beş temel esastan birisi, insan neslinin sadece nikáhla sürdürülmesidir.

İkinci olarak, mahremiyet Allah’ın özel alanı olduğu için, aslında zina eden kişi Allah’ın alanına tecavüz etmiş olur. Allah’ın gözü önünde, onun yapma, dediği bir çirkinliği bir insan bile bile nasıl yapar.

Üçüncü olarak, aile kutsal temeller üzerine oturursa ailedir. Gençlikte yapılan her bir cinsel hata, kuracağınız ailenin temelindeki çürük bir tuğla gibidir. Ne kadar sağlam bir yuva kurmak istersen o kadar temiz kalmalısın. Allah Rasulü ‘siz iffetli olun ki hanımlarınız da iffetli olsun’ buyurur.

Dördüncü olarak, unutma ki o kızcağız da çok akıllı birisi ise sana kendisini haram yolla teslim etmez ve unutma ki o da birisinin kızı, birisinin kızkardeşidir. Senin kızına ya da senin kızkardeşine böyle bir şey yapılmasını istemezsen sen de başkasına yapma.

Beşinci olarak, seviyeli ilişkiyi neye göre tespit ediyorsun? Haramlar çukurun çukuru iken, haram bir ilişki seviyeli olabilir mi? Yoksa sanatçı geçinenlerin çoğu bu çukura düştükleri için bunu seviyeli mi sanıyorsun?

Son olarak, kesin bilesin ki Allah (cc): ‘Temiz kadınlar temiz erkekler içindir, temiz erkekler de temiz kadınlar içindir...’ buyurur.

Yani sen ne kadar temiz kalabilirsen o kadar temiz birisini bulursun. Bir müslüman için temizliğin ve pisliğin ölçüsü elbette helaller ve haramlardır. Başka ölçüsü olanlar kendi ölçülerini kullansınlar.

Eğer bu söylediklerimden bir şey anlamadıysan, diyecek başka hiç bir şeyim yoktur.

Şunu diyebilirim: Yusuf gibi ellerini Allah’a uzat ve seni de neslini de zinadan kurtarması için yalvar. Bunu candan istersen, Allah’ın seni koruduğunu göreceksin.
23 Mart 2007 Cuma
(F. Başar, Star)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî