Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırları
 
Bilimde ve teknolojide sağlanan gelişmeler sayesinde, ortalama insan ömrü her geçen yıl uzuyor. Gelişmiş ülkelerde kadınlar için beklenen yaş 80’i, erkekler için de 75’i buldu. Amerika’da 100 yaşını geçen, yani dalya yapan insan sayısı her yıl % 4.1 oranında artmakta. Türkiye’de de ortalama yaşam süresi kadınlarda 70’i, erkeklerde 65’i geçti. Yakın gelecekte dünya nüfusunun %50’sini 60 yaşın üzerindekilerin oluşturması bekleniyor.

Peki, sağlıklı ve uzun yaşamak için neler yapmalı?

İşte size 20 öneri:

 • Gülün. Gülmek bir taraftan stres hormonlarının düzeyini azaltıyor, diğer taraftan vücudun doğal savunma mekanizmalarını ve bağışıklığı güçlendiriyor. Kahkaha, özellikle kalp sağlığı için spor ve egzersiz kadar faydalı.
 • Gecede 6-7 saat uyuyanlar daha uzun yaşıyorlar. Uykunun 8 saatten fazla ve 4 saatten az olması yaşama süresini kısaltıyor. Gece uykusu çok önemli. Bir de yatak odanızın karanlık olmasına dikkat edin. Fırsat bulursanız, öğle vakti yarım saati geçmeyen uyku da çok yararlı.
 • Mutlu bir evlilik erkek için de kadın için de uzun yaşamanın anahtarlarından. Birden fazla evlilik yapanların beklenenden erken öldükleri aklınızda olsun.
 • Düzenli egzersiz yapanların daha uzun yaşadığını artık herkes biliyor. Bunun için de en uygun sporlar düzenli yürüyüş ve yüzme.
 • Düzenli seks de uzun yaşama şansını artırıyor. Seks stresi azaltıyor, mutluluğu artırıyor ve daha iyi uyumamızı sağlıyor.
 • Çok çocuğu olanlar da uzun yaşıyorlar. Çocuk ve torunlarla olan yakın ilişkiler mutluluğu ve yaşama motivasyonunu artırıyor.
 • Anne ve babanıza, akrabalarınıza yakın olun, onlarla sık sık görüşün.
 • Mümkünse şehirde değil köyde yaşayın.
 • Araba kullanmayın. Yürüyün veya bisiklete binin.
 • Fazla kilolardan bir an önce kurtulun. Obezite, hem kalp hastalıkları hem de bazı kanserler için risk yaratıyor.
 • Hangi yaşta olursanız olun, yeni bir şey öğrenmeye bakın. Mesela bir müzik aleti çalın veya yeni bir dil öğrenin.
 • Araştırmalara göre, iyimser olanlar yani hayata pembe gözlüklerle bakanlar karamsarlara göre 12 yıl fazla yaşıyor, unutmayın.
 • Sigara ve alkol içmeyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
 • Eğitim düzeyi de uzun yaşamayı etkileyen faktörlerden. Eğitimi az olanlarda sigara ve alkol tiryakiliği çok daha fazla ve bunların çeşitli iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla karşılaşma ihtimalleri de daha yüksek.
 • Her gün az miktarda çikolata yiyenlerin, tatlı yiyenlere göre 2-3 misli fazla yaşadıklarını gösteren araştırmalar var. Çikolatada bulunan fenollerin kalp hastalıklarına karşı koruma sağladıkları biliniyor.
 • Düzenli olarak ibadet edenler daha uzun yaşıyorlar. Dua etmek stresi ve sıkıntıları azaltarak kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyuculuk sağlıyor.
 • Kanserlerin %50’si diyetle ilgili. Günde en az beş kere sebze ve meyve yerseniz akciğer, mide-bağırsak, mesane ve meme kanserine yakalanma riskiniz azalır.
 • Yeşil ve siyah çayda bulunan antioksidanların özellikle kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi var. Hatta, kalp krizinden sonra düzenli olarak çay içenlerde hayatta kalma şansı içmeyenlere göre %30 daha fazla.
 • Eve iş getirmek stresi ve bu da kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini artırıyor.
 • Evde kedi, balık, kuş... gibi evcil hayvan besleyenler daha iyimser oluyorlar ve daha az strese maruz kalıyorlar.
 • 30 Mart 2007 Cuma
  (Prof. Dr. Ahmet Küçükusta, Star)
   
  Linkler
  Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
  Sesli ve Görüntülü Yayınlar
  Hakikat Kitabevi
  Dinimizislam.com
  Turktakvim.com
  Namaz Vakitleri
  Feraiz Programı
  Feraiz Programı 2
  Tarih Çevirme Programı
  Huzura Doğru
  İhlas.Net
  Türkiye Gazetesi
  Tarihi ve Dini Kasetler
  Ramazan Ayvallı
   
  Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
  Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
  Abdülkâdir Geylânî
  İmam-ı Gazâlî
  İmâm-ı Rabbânî
  Hacı Bektâş-ı Velî
  Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
  Akşemseddîn
  Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
  Edebâlî (Üdebâlî)
  Azîz Mahmûd Hüdâyî
  Abdülhakîm Arvâsî
  Hüseyin Hilmi Işık
  Mustafa Sabri
  M. Zâhid Kevserî