Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Çok çabuk unutuyoruz
 

Yaygın kullanıma girmiş bir slogan mıdır, bilmiyorum; benim kulağıma havaalanında çarptı. Biri, yanındakilere, "Ver oyunu MHP'ye, gitsin CHP'ye" deyiverdi.

CHP-MHP yakınlaşmasının mimarlarından biri, bir tv kanalı sahibi, kalabalık mitinglerde "Çıkma!" ihtarına rağmen podyuma tırmanıp, kürsüde, "Oyunuzu Ak Parti'ye vermeyin de, ister CHP'ye ister MHP'ye verin" diyordu...

MHP-CHP yakınlaşmasına hayret edenlerdenseniz olayları çok yakından izlemiyorsunuz demektir… Aslında MHP ile CHP'yi aynı çizgide buluşturup koalisyon ortağı yapma fikri 2002 seçiminden önceye dayanıyor ve fikrin babası da ünlü bir isim: İlhan Selçuk…

İlhan Selçuk birkaç dönemin simge ismi… 12 Mart ve 12 Eylül öncesinde bir kesimin kılıçlaşmış kalemiydi İlhan Bey. Sol ve sağda yer alan örgütlerin birbirine ölümüne düşman olduğu her iki dönemde, sol kesimin yazılarını okuyarak bilendiği yazarların başında o geliyordu. Her iki dönemde MHP'yle ilgili yazdığı yazılardır sol kesimlerin MHP hakkındaki olumsuz izlenimlerini belirleyen…

Geçen hafta (26 Haziran) MHP'yi öven bir yazıyla Cumhuriyet okurlarının karşısına çıktı İlhan Bey. "22 Temmuz'da MHP'nin Durumu" başlıklı yazısında ilginç bir fikirsel örgü sergileniyordu. Okuyalım: "Ancak AKP iktidarına en sert muhalefeti MHP'li sözcülerin yaptıkları da bir gerçek... / Peki, vaktiyle İslamcılarla al takke ver külah olan MHP şimdi nasıl oldu da dinci iktidara veryansın ediyor?.. / Türk-İslam Sentezi'ne ne oldu?.."

"İslâmcılar Amerikancı olunca Türk-İslâm sentezi kalmadı" diyor İlhan Bey: "Sonuç: / MHP aslına rücu etti, milliyetçilik şiarını benimsedi, bu seçim kampanyasında dincilere karşı çıkıyor... (..) Bir ülke ki midesiyle düşünen erbab-ı siyaset ve medya tayfası dincilikten yakınmaz, milliyetçilikten ürker... / MHP bu tayfanın uykusunu kaçırıyor..."

MHP sözcülerinin yazmaya cesaret edemeyeceği 'ilerilikte' övgüler bunlar…

Sadece ben bir yana kaydetmemişim bu tespitlerini İlhan Bey'in, MHP yönetimi de mest olmuş… MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır'ın sevincini Milliyet'ten öğrendim. "MHP de memnun" başlıklı haberden sevinç taşıyor: "MHP, Türkiye'ye yönelik küresel kuşatma, AKP'nin acziyeti karşısında halkın ve aydın kesimin umut kapısı olmuştur. Aydınlar ve diğer kesimler, kendi siyasi kimliğini değiştirmeden, ideolojilerinden vazgeçmeden, MHP'ye destek vererek milli ve yerli iktidarı işbaşına getirme kararında. CHP'de bu ümidi görmedikleri için MHP'ye yöneliyorlar. Selçuk'un yazısı bunu ifade ediyor."

MHP'nin önemli isimlerinden Mehmet Şandır, konu açılmışken, "İlhan Selçuk aslına rücu etti" der miydi, dese doğru olur muydu, bilemem… Ancak, "Bu, İlhan Selçuk'un partimizi öven, koruyup kollayan ilk yazısı değildir" diyebilirdi. "Vaktiyle partimizi ziyaret etmişti İlhan Bey, liderimiz Devlet Bahçeli'yle görüşüp fikir alış-verişinde bulunmuştu" da dese doğruyu söylemiş olurdu. İlhan Selçuk ile görüştüğünde Devlet Bahçeli başbakan yardımcısı unvanını taşıyordu.

Çok çabuk unutuyoruz.

Oysa Hürriyet "Yeni bir Kuva-yı Milliye ittifakı" manşetiyle (26 Şubat 2002) duyurduğunda, olay, o günlerin en ciddi tartışmalarından birini başlattı. Hürriyet'in manşetine çıkardığı, Muharrem Sarıkaya'nın yazısıydı. Yazı bugünü daha iyi anlamamıza yarayacak olağanüstü ilginç ayrıntılarla dolu; bir göz atmanızı tavsiye ederim.

En iyisi birlikte okumak: "MHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin Başbakanlık'taki makamının geçen hafta sürpriz bir ziyaretçisi vardı: / Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk... / MHP'den aktarıldığına göre, aslında randevu çok kısa süreli ayarlanmış. Bahçeli-Selçuk arasındaki görüşme, o kadar koyu bir sohbete dönüşmüş ki, tahmin edilenin çok ötesine geçmiş, saatler sürmüş. / Konu, Cumhuriyet'in içinde bulunduğu mali sıkıntıdan çıkıp, Türkiye'nin bugünü ve geleceğine ilişkin görüş alışverişine dönüşmüş. / Ağırlıklı olarak da Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci üzerinde durulmuş."

İlginizi çekti mi? MHP'liler Sarıkaya'ya görüşmeyle ilgili izlenimlerini şöyle aktarmışlar: "Başbakan Yardımcısı ile bir Gazete İmtiyaz Sahibi'nin görüşmesinin ötesine geçti. Kuva-yı Milliye ruhu canlandı diyebiliriz. Birçok konuda Sayın İlhan Selçuk ile aynı düşündüğümüzü gördük. Bundan memnunuz.'

İlhan Selçuk, MHP'lilerin, o görüşme sonrasında, "Bizimle aynı düşünüyor, en küçük bir görüş ayrılığımız yok, aramızda ittifak oluştu' dediklerini öğrenince tek bir noktaya itiraz etmiş: "Ben onların İlhan Selçuk gibi düşünmeye başladığını gördüm..."

Yeni değil bu yakınlaşma; beş yıl önce başlayan ilişki devam ediyor…

2 Temmuz 2007 Pazartesi
(Taha Kıvanç, Yeni Şafak)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî