Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
HEM PAPAZ HEM MÜSLÜMAN OLUNAMAZ!
 

Amerika’da bir kadın papaz Müslüman olmuş ama papazlığı da bırakmamış. Kilisede Teslis inancına göre hizmet veriyor, günde beş vakit de namaz kılıyormuş. Haçın üzerine Allah levhası asmış... Diyanet İşleri Başkanlığı bir insan aynı zamanda iki dine mensup olamaz demiş. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Ok cenapları ise, bir insan iki, hattâ birkaç dinî geleneğe mensup olabilir demiş... Böyle bir iddia mantığa aykırıdır. Bir Yahudi kendi dinini bırakmadan Müslüman olamaz. Durum bir Hıristiyan için de aynıdır.

Fransa’da bir Katolik papazı gizlice Müslüman olmuş, papazlığı da hemen bırakmamış, emekli olduktan sonra Fas’a yerleşmiş, ihtida ettiğini da açıkça ve resmen ilân etmişti... Bu istisnaî bir vak’adır, genelleştirilemez.

Son yıllarda bu gibi haberleri Diyalogçular ve toleransçılar yayıyor, halkımızın bir kısmının din kültürü ve bilgisi yeterli olmadığı için böyle tuzaklara düşen oluyor.

Acaba Müslümanlara, “Bakınız o papaz kadın Hıristiyanlığı bırakmadan Müslüman oldu; geliniz şu globalleşen dünyada siz de İslâm’ı bırakmadan Hıristiyan oluveriniz...” mi demek istiyorlar?

Bir Müslüman bunlara uyup -maazallah- Hıristiyanlığı kabul etse:

- Hazret-i Muhammedi inkâr eden, O’na yalancı diyenlerin hak yolda olduklarını kabul etmiş olur.

- Kur’ân’ın ilahî bir kitap olmadığını, düzmece olduğunu iddia edenlere hak vermiş olur.

- Kur’ân’da “Allah katında din İslâm’dır” ayeti vardır. Başka bir dini de kabul eden kimse, bu ayeti inkar etmiş, dolayısıyla otomatik olarak İslâm’dan çıkmış olur.

On bin putlu Hinduizm’de başka dinlerin de hak olduğunu kabul etme esnekliği mevcuttur. Meşhur Mahatma Gandi, Hindistan’daki Hindu-Müslüman kıyımlarını önlemek maksadıyla ölümünden kısa bir müddet önce bir Müslüman velinin türbesine gitmiş ve Kur’ân okumuştu. Bu yüzden de fanatik bir Hindu kendisini vurup öldürmüştü.

Bir Müslüman, kesinlikle Gandi gibi yapamaz. Kötülükleri önlemek için çalışır çabalar. İslâm’ın sınırları içinde her gayreti sarf eder ama meselâ bir Hindu tapınağına giderek onların kutsal kitaplarını okuyamaz.

Bir Müslümanın zaten öteki dinlere girmesini gerektirecek hiçbir sebep yoktur. Çünkü İslâm dini BÜTÜN Peygamberleri, BÜTÜN kutsal kitapları (tahrif edilmemiş şekilleriyle) kabul etmektedir. Müslümanın bu konuda herhangi bir problemi, eksikliği yoktur..

“Tek Hak Din İslâmdır” başlıklı bir broşür çıkartılmalı ve Müslümanlar bu gibi konularda uyarılmalıdır.

Amerikalı kadın papazın hem Müslüman olması, hem de Hıristiyanlıkta kalması meselesinin iç yüzü araştırılmalıdır. Kadın bu işi samimiyetle yapmışsa, uyarılmalı, Hıristiyanlığı terk etmesi istenmelidir. Yok, samimî değilse, meselede bazı karanlık ve şüphe verici taraflar varsa bunlar kamuoyuna açıklanmalıdır.

11 Ağustos 2007 Cumartesi
(M.Şevket Eygi, Milli Gazete)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî