Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
'Kırmızı süveterle' 27 yıl
 
TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, "tüketim çılgınlarına mesaj vermek" amacıyla üzerinden hiç çıkarmadığı "kırmızı süveteri" ile 27 yılını doldurdu.

 

 

 

Karaca, TEMA Vakfının çeşitli faaliyetlerine katılmak üzere geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, uzun yıllardır aynı süveteri giymesinin tek nedeninin yeni bir süvetere ihtiyacı olmamasından kaynaklandığını söyledi.

 

Gelişen teknoloji ve globalleşin dünyada toplumların, büyük sermaye gruplarının yönlendirilmesiyle tüketim toplumuna dönüştürülmek istendiğini ifade eden Karaca, delik deşik olan kırmızı süveteriyle 27 yılını doldurduğunu, ancak bundan rahatsızlık duymadığını bildirdi.

 

 

 

İhtiyaçtan fazlasını tüketen insanlığın kendi kendini öldürdüğünü vurgulayan Karaca, gazete ve televizyonlarda yayınlanan reklamların da insanlardaki tüketim isteğini artırdığına dikkati çekti.

 

 

Karaca, bir de "moda" adı altında tüketimin körüklendiğini savunarak "bu senenin moda rengi 'sarı, ya da kırmızı, yeşil' denilerek vatandaşlar tüketime yöneltiliyor. Biz de aşırı tüketerek doğayı kirletiyoruz. Yaşarken kendi yaşam koşullarımızı kaybediyoruz işte o vakit kendi kendimizin katili oluyoruz" diye konuştu.

 

 

 

Karaca, bundan 5-10 yıl önce gazetelerin, çeşitli kampanyalarla kupon biriktirenlere çanak çömlek vermeye başladıklarını anımsatarak, "benim eşim de kupon kesmeye merak sardı ve hemen hemen tüm gazetelerden kupon kesmeye başladı. Aradan bir süre geçti, bir baktım ki biriktirdiğimiz kuponlardan aldığımız ürünlerle ikinci bir mutfağımız oldu" dedi.

 

 

 

Kupan biriktirme işinin dostları arasında artık espri konusu olmaya da başladığını ifade ederek, "sonra ben başladım korkmaya, çünkü gazeteler yeni bir kampanya yaparak 'eşi eskiyenlere yenisini verecek' diye. İhtiyacımız olmayan şeyi zorla tükettirdiler bize. Böyle tüketim toplumuhaline getirdiler bizi" diye konuştu.

 

 

 

"HAMMADDENİN YÜZDE 93,7'Sİ TOPRAKTAN"

Bir ürün elde edebilmek için ham maddeye ihtiyaç olduğunu, hammaddeninde topraktan geldiğini belirten Karaca, şunları kaydetti:"Endüstrinin hammaddesinin yüzde 93,7 topraktan geliyor, kalanı da petrol ve maden. Toprak olmazsa endüstri olmaz ama endüstri toprağı yok etmek için elinden geleni yapıyor. Aşırı gübre kullanımı, suni gübrelemeve aşırı sulama toprağı her geçen gün yok ediyor. Giyimden mutfak eşyalarına, gübreden suya kadar her kalem ürünün tüketiminde çılgınlık yapıyoruz. Oysa, toprağı yok etmek, geleceği yok etmekten farksız. "Karaca, tüketimin eğitim, sağlık ve barınma haricinde yapılmaması gerektiğini ifade ederek "insanlar dünya paylaşım kültürünün etkisinden kurtularak tüketmek yerine paylaşmayı öğrenmeli" dedi.

 

 

 

İnsanların doğal bir ekosistemin parçası olduğunu anımsatan Karaca, o ekosisteme hayat veren unsurlar olmadığı zaman insanlığında yok olacağını kaydetti.

 

 

 

Karaca, fazla tüketim olmadığı zaman üreticilerin de yeteri kadar üretime yöneleceğini, bu nedenle halkın, fazla tüketime karşı kedisine"yoldaş" olmasını isteyerek, şunları kaydetti:

 

 

 

"Ben tüketim çılgınlığına karşı çıkmak amacıyla 27 yıldır kırmızı süveterimle, dik duruşumla insanlara örnek olmaya çalışıyorum. Ömrüm yettikçe bu kutsal görevimi sürdürmeye devam edeceğim. Yıllardır kırmızı süveterimle vermeye çalıştığım mesajı bir kişi bile anlasa kar sayarım. Verdiğim mesajlar büyük kitleler tarafından kabul görse de görmese deyeni bir süveter almamakta kararlıyım.

19 Kasım 2007 Pazartesi
(ADANA (A. A))
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî