Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
ORAKOĞLU İLE ERGENEKON ÜZERİNE
 

        Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış Süleyman Demirel'in bu odakları bilmemesinin mümkün olmadığını belirtti.

Orakoğlu, Demirel'in Ergenekon ile ilgili "Bu operasyonları fazla büyütmemek lazım. Devleti sarsar, yaralar" açıklamasını hatırlattı.
Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, 1997 yılında Ergenekon'un PKK'yı yöneten ayağına ulaştıklarını, işin üzerine gitmeye kalkınca da görevden uzaklaştırıldıklarını söyledi.
Bursa Cezaevi'nde yatan ve örgütün cezaevleri sorumlusu Sabri Ok'un Abdullah Öcalan ile yaptığı telefon konuşmalarını dinlediklerini dile getiren Orakoğlu, 28 Şubat sürecinde ilk defa siyasi iradenin ve MGK'nın dışında 28 Şubat'ın önünü açan cunta ekibinin Avrupa'ya giderek PKK'nın yetkilileriyle görüştüğünü açıkladı.
KCK operasyonunu çok önemsediğini vurgulayan Orakoğlu, Ergenekon'un PKK ayağının ortaya çıkacağına dikkat çekti.
Bülent Orakoğlu'nun ismi özellikle Refahyol hükümetinin ardından patlak veren 'köstebek' skandalıyla duyulmuştu. 'Devletin gizli belgelerini almakla' suçlanan Orakoğlu, askeri mahkemece tutuklanıp 56 gün hapis yatmıştı.
CİHAN'a konuşan Orakoğlu, Ergenekon-PKK ilişkisi üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Operasyonların bir bütünün parçaları olarak değerlendirmesi gerektiğinin altını çizen Orakoğlu, devletin karar verici mekanizmalarının çok ciddi anlamda bu ülkede huzursuzluk ve kaos yaratan odaklara karşı savaş başlattığını vurguladı.
Susurluk Komisyonu'na Veli Küçük'ün çağrılmasına rağmen gelmediğini hatırlatan Orakoğlu, bugün Genelkurmay Başkanı'nın savcılara ifade verdiğini söyledi.
KCK operasyonunun DTP içindeki PKK unsurlarına yönelik yapılmış gibi gözüktüğünü belirten Orakoğlu, "Ama Abdullah Öcalan sonrası bir takım isimler Karayılan, Bayık, Sabri Ok gibi isimler ortaya çıkıyor. 1997 yılında Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı döneminde, o zaman Bursa Cezaevi'nde yatan ve örgütün cezaevleri sorumlusu Sabri Ok ile Abdullah Öcalan arasında yapılan konuşmaları tespit etmiştik. Emniyet İstihbaratı 1997 yılında Ergenekon'un PKK'yı yöneten ayağına ulaşmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızmış, önemli görevlerde bulunan bir grubun, PKK'nın Avrupa sorumlularıyla gidip görüşme yaptığını ve bu görüşmelerde federasyon gibi, köy koruculuğunun kaldırılması gibi bir takım istekleri konuştuklarını; hatta artık bundan sonra PKK'nın Türkiye üzerinde bir Kürt devleti kurma tasarrufundan vazgeçtiği gibi önemli konular konuşuldu." diye konuştu.
Bülent Orakoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni idare eden veya çeşitli dönemlerde başbakan olan kişiler, bu ülkede iyi niyetle, kanı durdurmak amacıyla bu örgütle aracılar kullanarak temasa geçtiler. Biz de şöyle birşey var; 'güçlü devletler teröristlerle muhatap olmaz' denir ama el altından böyle görüşmeler oldu. Bunlar tarihin sayfalarında yerlerini aldı. Ama ilk defa 28 Şubat sürecinde siyasi iradenin ve MGK'nın dışında 28 Şubatı azmeden cunta ekibi, Avrupa'ya giderek PKK'nın yetkilileriyle görüştü. Bu bir ihanettir, suçtur." dedi.
"Baktığınız zaman bu, Ergenekon'un PKK ayağını yöneten beyin takımına ulaşmak demektir. Biz bunu o zaman Sabri Ok ile Abdullah Öcalan arasında yapılan konuşmaları dinledik ve bu konuşmalardan bu sonuçları çıkardık." diyen Orakoğlu, "Zaten Emniyet İstihbarat'ın üzerine operasyon yapılmasının 2 nedeni vardır: Bir tanesi Emniyet İstihbaratı'nın o dönem Batı Çalışma Grubu'nun darbe belgesini bulmuş olmasıdır. İkincisi ise bu PKK ayağını deşifre etmiş olmasıdır. Bu bakımdan ben KCK operasyonunu önemsiyorum. Aracılık işlerini Selim Okçuoğlu adlı HADEP yönetim kurulu üyesi avukat bir kişi yürütüyordu. Görevden alınmadan bir hafta 10 gün önce Hanefi Avcı ile durum değerlendirmesi yaptık. Bu şahsı alma kararı almıştık. Bu işin üzerine gidecektik ama biz görevden uzaklaştırıldık o süreç içerisinde." şeklinde konuştu.
 "DEVRİMCİ KARARGAH PKK'NIN TAŞERONUDUR"
 Türkiye'nin bugüne kadar darbelerle yüzleşme cesaretini gösteremediğini dile getiren Orakoğlu, ilk defa Türkiye'yi darbeye götüren ve darbe şartlarına zemin hazırlayan hem asker içinde kurulmuş hem de askerlerle birlikte çalışan, darbe şartlarını hazırlayan sivil unsurların ortaya çıktığını belirtti.
Devrimci Karargah örgütünün de bu amaçla kurulduğuna dikkat çeken Orakoğlu, bu örgütün PKK ile ciddi bir işbirliği içinde olduğunu kaydetti.
Devrimci Karargah'ın PKK'yı savunduğunu anlatan Orakoğlu, "Terör örgütünün taşeronu diyebiliriz. Bu örgütün kullandığı bubi tuzağı ile Dalan'ın arazisinde ele geçirilen bubi tuzaklarının aynı olduğu iddiası var." diye konuştu.
Ergenekon'un her dalgası sonrası işi sulandırmak isteyen çevrelerin bulunduğunu ifade eden Orakoğlu, operasyonun yok sayılarak Atatürkçülüğe, çağdaşlığa yönelik yapıldığı izlenimin verilmeye çalışıldığını vurguladı.
Bu yapılanmanın devletin içinde bulunup da deşifre edilemeyen unsurlarının hem bulundukları makamı hem de yetkilerini örgüt lehine kullanabileceklerine dikkat çeken Orakoğlu, "Ergenekon, analizci ve uzmanların tahminleri dışında gelişti. Kimse bu kadar mesafe alınacağını ummuyordu. Bu şöyle gelişti; Ergenekon yapılanması içindeki çözülme çok önemli. Cezaevinde veya bağlantılı olan dışarıda bulunan bir takım insanların gizli tanık olma ihtimalini de gündeme getirdi. Bunun olmaması için Ergenekon'un dışarıda bulunan elemanları çok ciddi psikolojik harekat uyguluyorlar. Ergenekon soruşturmasını bekleyen bana göre en büyük tehlike; kamu kurum içerisinde deşifre olmamışların yetkilerini bu yapılanma lehine kullanabilmeleri. Yapılan operasyonlarda az delillerle bu tür olayları Ergenekon davası içine almak, bu operasyonu hantallaştırabilir. O bakımdan ayrı ayrı operasyonlar yapılıyor." şeklinde konuştu.
Darbeler döneminde hep insanların "İhtilal öncesi kan gövdeyi götürüyordu. Siyasi cinayetler işleniyordu. İktidar değişince neden bıçak gibi kesildi?" sorusunu sorduğunu hatırlatan Orakoğlu, bunun cevabını Ergenekon soruşturmasıyla öğrenmeye başladıklarını söyledi.
 DEMİREL'İN BU YAPILANMADAN HABERSİZ OLMASI İMKANSIZ
 Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış Süleyman Demirel'in bu odakları bilmemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Orakoğlu, Demirel'in Ergenekon ile ilgili "Bu operasyonları fazla büyütmemek lazım. Devleti sarsar, yaralar." açıklamasını hatırlattı.
Demirel ve onun gibi düşünenlerin demokrasi karşıtları olduğunu savunan Orakoğlu, bu kişilerin "Biz olmasaydık, bu ülkede çok ciddi olaylar olabilirdi." iddiasını ortaya attıklarını ancak bunun tam tersi olduğunu savundu.
Batı Çalışma Grubu belgesini alan Demirel'in bunu siyasi çıkarları için kullandığını ileri süren Orakoğlu, belgeyi darbecilere vermesiyle Emniyet İstihbarat üzerinde operasyon yapıldığını kaydetti.
28 Şubat döneminde gerekli önlem alınması halinde mağduriyetlerin önlenebileceğini aktaran Orakoğlu, "O dönem devleti idare eden mekanizma, karar verici mekanizmaların bırakın bu yapılanmayı çıkarmayı; dışarı çıkarmaya çalışanların aleyhine bir takım kumpaslar veya birtakım tuzaklar kurduklarını görüyoruz." dedi.
 "MESUT YILMAZ BİR CUNTA GRUBUNUN ATAMASI İLE BAŞBAKAN OLDU"
 Mesut Yılmaz'ın bir cunta grubun atamasıyla Başbakan olduğunu dile getiren Orakoğlu, bu operasyonların kimin demokrat, kimin demokrat olmadığını, kimin siyasi parti lideri olup olmadığını çok açık gösterdiğini belirtti.
28 Şubat döneminde yargının çok ciddi anlamda cunta ekibi tarafından siyasallaştırılmak istendiğini anlatan Orakoğlu, onun sancılarının bugünkü operasyonlarda yargıda çok açık bir şekilde görüldüğünü vurguladı.
28 Şubat'ın Türkiye'ye inanılmaz zararlar verdiğine dikkat çeken Orakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Milli savunma refleksleri kırıldı. Darbeler yapılınca o iş bitiyordu. 28 Şubat döneminde darbe tam yapılamadığından dolayı bu süreç uzadı. Şu anki süreç o dönemin devamının da olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte Emniyet İstihbarat ve Türkiye'nin istihbarat birimleri, bu darbelere karşı nasıl savaşacaklarını biraz öğrendiler. En büyük faydası bu ülkeye o oldu."
 "BU SİLAHLARLA MİTİNG ALANINI CEHENNEME ÇEVİRİRSİNİZ"
 Bu ülkede huzur, rahatlık içerisinde yaşamak isteyenler yatıp kalkıp bu operasyonları yapanlara dua etmesi gerektiğini vurgulayan Orakoğlu, "Bu silahlarla ne yapılabilir ki?" dendiğini hatırlatarak "Bu silahlar ile miting alanını cehenneme çevirirsiniz. Biz ülkeler arası savaştan bahsetmiyoruz. Çocukça mazeretler üretiyorlar. Bu operasyon İtalya'yı geçebilir." diye konuştu.
Turhan Çömez ve Bedrettin Dalan'ın gelmesiyle operasyonun daha vahim ayaklarının çıkabileceğine işaret eden Orakoğlu, bu şahısların 'özel yakalama ekipleri' tarafından acilen yakalanması gerektiğini ifade ederek siyasi, iş dünyası ve medya ayağının eksik olduğunu söyledi.
Jitem ile ilgili iddiaların ardından Tansu Çiller'in de isminin ortaya atılmaya başlandığına dikkat çeken Orakoğlu, birilerinin Çiller'i bu olayların içine çekmeye çalıştığını savundu.
Çiller'e ait belgelerin kalorifer kazanında yakılabilecekken alenen ortada yakıldığını hatırlatan Orakoğlu, ciddi provokasyonların yaşanabileceği bir sürecin yaşandığına işaret ederek Türkiye'nin her şeye hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. 29 Nisan 2009 11:30

29 Nisan 2009 Çarşamba
(CİHAN)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî