Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
İki türk papazın tepkisi
 

Zaman Gazetesi: Papazlar basına kızgın
‘Nurculuktan papazlığa’ haberleriyle geçen hafta ülke gündemine getirilen iki papaz, yapılan yayınlara tepki gösterdi. Hıristiyan din adamları, geçmişleriyle ilgili bilgilerin çarpıtılarak, politik amaçlara alet edildiğine dikkat çekti.

Ankara Türk Presbiteryen Kilisesi Papazı Yavuz Kapusuz, hiç alakası olmadığı halde soyadına bakılıp AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz ile bağlantı kurulmasını eleştirdi. Kapusuz, ‘nurcu’ olduğuna dair haberlerin de gerçeği yansıtmadığını belirtirken, “Üniversite yıllarında ateisttim. Bazı dini sohbetlere gittim. Herkese açıktı. Ben de dinledim. İrtibatım bu kadar.” dedi. İsmi misyonerlik tartışmalarında sık sık geçe n İstanbul Moda Presbiteryen Kilisesi Papazı Turgay Üçal da, bir dönem Fatih Koleji’nde çalıştığı için hakkında ortaya atılan iddialara bir anlam veremiyor. Bunları art niyetli bulan Üçal, yapılanların siyasi amaçlı olduğunu düşünüyor.

Bir süredir gündemde olan misyonerlik tartışmaları geçen hafta farklı bir boyut kazanırken, hedefte iki Hıristiyan din adamı yer aldı. Hakkında ‘Nurculuktan Papazlığa’ başlıklı haberler yapılan Ankara Türk Presbiteryen Kilisesi Papazı Yavuz Kapusuz, AKP Grup Başkan Vekili Sa l ih Kapusuz ile de irtibatlandırıldı. Papaz, AK Partili vekille herhangi bir akrabalık ilişkisi olmadığını, siyasi çıkarlar için birtakım çevrelerin ismini ve geçmişini çarpıttığını belirtirken, ‘nurculuk’la ilgili iddiaların da gerçeği yansıtmadığını söyl e di. Kapusuz, şöyle dedi: “1991’de Kırıkkale’de üniversite öğrencisi iken üç ay kadar bir öğrenci yurdunda kaldım. Ateisttim ve arayış içinde olduğum için sohbetlere katıldım. Kaldı ki bu sohbetler herkese açıktır, isteyen herkes gider, sonra da ayrılabili r . Nurculukla irtibatım bu kadar.” Bazı çevrelerin hem AK Parti’yi hem de bazı dini çevreleri yıpratmak için propaganda amaçlı haberler yaptıklarını söyleyen Kapusuz’a göre, Türkiye genelindeki 70’e yakın papazın sadece ikisi İslami kökenden geliyor. Buna r ağmen, papazların nurculuktan yetiştiği, İslamcı geçmişi olduğu havası oluşturuluyor. İsmi misyonerlik tartışmalarında geçen bir başka isim de İstanbul Moda Presbiteryen Kilisesi Papazı Turgay Üçal. 13 Ekim 1982 ile 1 Mart 1984 tarihleri arasında Fatih Ko l eji’nde çalıştığı için bazı yayın organlarınca ‘nurcu papaz’ olarak lanse edilen Üçal, bu ithamların ‘art niyetli’ açıklamalar olduğuna dikkat çekerek, “Birileri politik çıkarlar için bunu kullanıyor.” dedi. İstanbul, Zaman 01.04.2005

Ateistti, Nurcu oldu ŞİMDi BAŞPASTÖR

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'un akrabası olan Yavuz Kapusuz, gençliğinde ateistmiş. Üniversite ile birlikte Nur Cemaati'ne girmiş, ardından da başka bir tarikata. Yıllar sonra Hıristiyanlığı seçmiş. Bugünse başpastör. Kapusuz, ''Babam alkolikti, İsa Mesih'te baba sevgisini buldum'' diyor.

Misyonerlik faaliyetleri ve son yıllarda din değiştirerek Hıristiyan olan Türklerin sayısındaki artış iddiası her geçen gün artıyor. Hatta Rahşan Ecevit de bu konuda sert bir çıkış yapmıştı.

Avrupa Birliği yapılan reformlar ve bu çerçevede sağlanan özgürlük ortamı bile bu nedenle bazı kesimlerce sorgulanır oldu. Türk Dünyası Ankara Presbiteryen Kilisesi Başpastörü Yavuz Kapusuz’un hikâyesi ise artık son yıllarda dindar Müslümanların bile Hıristiyanlık dinini seçebildiğini ortaya koyuyor. Gençlik yıllarında ateist olan Yavuz Kapusuz, üniversiteye başlamasıyla birl i kte Fethullah Gülen Cemaati’yle tanıştı. Bir süre bu cemaatin içinde kaldıktan sonra daha sonra başka bir tarikata bağlandı. Daha sonra kendi kendine Hıristiyanlığı benimseyen Kapusuz, zamanla Kilise’nin hizmetine girerek başpastörlüğe kadar yükseldi.

A K P Grup Başkanvekili Salih Kapusuz’un akrabası olan Yavuz Kapusuz, “Ben kendisiyle hiç karşılaşmadım. Öyle bir insanın akrabası olmak gurur verici, ama kendisi ne düşünür onu bilmiyorum. AKP’ye yüklenmek için bunu kullanmak istiyorlar. Varsa politik bir ya n lışları politikalarıyla eleştirin” diyor. İmar planına aykırı olduğu için mevcut kilisede faaliyet göstermelerinde sorunlar yaşadıklarını, yeni kilise için arsa tahsisi ve izin alınması için İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun devreye girmesine rağmen sor u nun halen çözülmediğini belirten Kapusuz, "AB'ye gitsek kazanırız ama o zaman bize vatan haini derler. Zaten tehdit ediliyoruz. Bize Yunanistan'la savaş çıksa siz savaşmazsınız diyorlar. Peki İran ile savaş çıksa Müslümanlar savaşmayacak mı?" diyor.

Kap u suz'un tarikattan Hıristiyanlığa geçişini şu sözlerle anlatıyor: “Ben gençliğimde ateisttim. Çünkü çevremde öyle şeyler görmüştüm ki, 'İnsanlar bu kadar sevgisiz, birbirine bu kadar düşman ve hoşgörüsüzken Tanrı varsa bile inanmıyorum' diyordum. Üniversit e ye başladığım yıllarda Nur Cemaati ile tanıştım. Ankara Üniversitesi Kırıkkale Kampusu’nda okula başladım 1990’da. Bu cemaatin mensupları gerçekten hoşgörülü insanlar, saygı gösteren insanlar. Onlar gibi düşünmeseniz bile size saygı gösteriyorlar. Sıkıntı l ı zamanlarımda da gerçekten büyük desteklerini gördüm, yardım ettiler. Ateist olduğumu bildikleri halde saygı gösteriyorlardı ve bundan etkilendim. Onların yurdunda kalmak istediğimde ‘Buyurun, kapımız herkese açık’ dediler ve aldılar. Bu tutumları beni ç o k etkilemişti, halen de değer veriyorum o cemaatin üyelerine. O zaman dinle bir yakınlaşmam oldu ve ilk kez Tanrı’ya inanmaya başladım. ‘Evet, böyle insanlar da varmış, demek ki herkes kötü değilmiş’ diye düşündüm.

Aradan uzun yıllar geçti, bazı sorunla r yaşadım, okuldan uzaklaştırıldım ve atıldım siyasi nedenlerle. Sonra bir boşluk dönemi oldu, işle güçle uğraşmaya başladım. Tekrar üniversite sınavlarına girdim ve Kocaeli Üniversite’nde okumaya başladım. Bu sefer de başka bir tarikata Ankara’da kuzenimi n aracılığıyla katıldım.

Hüseyin ÖZALP
------------------


Mehmet ERTUĞRUL
“Diyalogcu” cemaat mensupları arasından papazlığa geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bunların en belirgin örneği Turgay Üçal’dı.

Şu an Moda Presbiteryen Kilisesi Başpastörü.

Nurcu kökenli Üçal, sürekli pastör yetiştiriyor.

Pastör, yani Presbiteryenlerin papazı.

Son yetiştirdiği pastörlerden biri de

Yavuz Kapusuz.

* * *

Yavuz Kapusuz Kayserili...

Uzun süre nurcularla, diyalogcularla birlikte oldu.

Toplantılarına katıldı.

Risaleler okudu.

Sonra boşluğa düştü.

Hıristiyanlığı seçti.

Turgay Üçal’dan bir süre eğitim aldı...

Şimdi

Ankara Ostim’de bulunan

Türk Dünyası Presbiteryen Kilisesi’nde başpastör.

Bir Türk’ün

Ve Müslümanın

Hıristiyan olup

Başpastörlük yapması

Kilisede istavroz çıkarması çok a cı bir durum.

* * *

Diyalog semeresini işte böyle veriyor!

Papazlarla, hahamlarla diyalog adı altında iftar masalarında kucak kucağa oturanlar

Bu tablo ile iftihar edebilirler.

Papaz olan Türklerle!

Başbakan

“Avrupa’da cami açılıyor

Elbette Türkiy e ’de de kilise açılacak” demişti.

Başbakan’ın çizdiği bu derin özgürlük ortamında

Turgaylar

Yavuzlar

Din değiştiriyor.

Hıristiyan oluyor, papazlık yapıyor.

Nurcular bir muhasebe sisteminden geçirmeliler kendilerini:

“Neden aramızdan çıkan kişiler Hı r istiyan oluyor?

Papaz oluyor?

Hata nerede?

Hangi kaynakta?”

Nurcular bu soruları sormalılar artık...

* * *

İzmir’den mesaj gönderen Rasih Çetin diyor ki

“Ostim Presbiteryen Kilisesi Başpastörü Yavuz Kapusuz ile görüştüm.

Gülen cemaatine mensup old u ğunu, bu cemaatte aradığını bulamadığını, Hıristiyanlığı bu yüzden seçtiğini, söyledi.

Kendisine Meal–i Şerif ve ilmihal hediye edip ayrıldım.”

* * *

Bir başka Türk papaz da Antalya Kaleiçi Saint Paul İncil Kilisesi’nde görevli Ramazan Arkan.

Dört yıl d ır İncil Kilisesi’nde 110 kişilik Hıristiyan Türklere rahiplik yapıyor Ramazan.

“Biz, İsa Mesih’in emrindeyiz” diyor.

Başbakan “Türkiye’de kilise açılması doğal” diye dursun

Gençlerimiz elimizden kayıyor.

AB’nin haçı her geçen gün gençlerimize çengel atıyor.

31 Mart 2004 Çarşamba
(Yenimesaj)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî