Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
İsyan planını gördüm
 

Kendisini dış güçlerin devirdiğini belirten Kırgızistan'ın devrik lideri Askar Akayev,"'Olaylardan bir hafta önce internette, ABD Büyükelçisi tarafından imzalanmış bir mektup gördüm. Mektup, ayaklanmanın detaylı planlarını içeriyordu" dedi.

Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Asker Akayev, aralarında ABD büyükelçisinin de bulunduğu dış güçlerin ülkedeki ayaklanmayı körüklediğini söyledi. Akayev, BBC radyosuna verdiği demeçte, "Kendisine karşı olan savaşçıların, suçluların ve uyuşturucu bağımlılarının uluslararası desteklerinin olduğunu'' kaydetti. Kırgızistan'da bunun radikal muhalefet olduğunu, ancak yurtdışından da ilgilenenler olduğunu belirten Akayev, "Kırgızistan'daki Lale devrimini destekleyen ve mali yardımda bulunan uluslararası örgütler bulunduğunu'' bildirdi. Akayev, şunları söyledi: "Olaylardan bir hafta önce internette, ABD'nin Kırgızistan Büyükelçisi tarafından imzalanmış bir mektup gördüm. Mektup, ayaklanmanın detaylı planlarını içeriyordu. Kırgızistan'ın yeni yönetimi, 26 Haziran'da devlet başkanlığı seçimleri çağrısında bulundu. Bu oylama meşru olmayacaktır. Makamımı teslim etmedim ve şimdi ülkenin tek meşru lideri benim.''

Bu kadarını beklemiyordum

Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Askar Akayev, "Özbekistan'da devrim olmayacağını'' söyledi. BBC Radyosunun Özbek Servisine demeç veren Akayev, BBC muhabirinin, "24 Mart günü kendisine Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev veya Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından herhangi bir yardım teklifi yapılıp yapılmadığına'' ilişkin sorusu üzerine, "o gün hiç kimseyle irtibatta olmadığını, ancak o güne kadar Nazarbayev'in kendisini arayarak, ülkedeki vaziyetle ilgili bilgi aldığını ve Orta Asya ülkeleri devlet başkanları adına yardım teklif ettiğini'' belirtti. Akayev, "Özbekistan bu istikrarını koruyacak. Şahsen ben, Özbekistan'a içeriden veya dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlike görmüyorum. Ayrıca, Özbekistan'ın Kırgızistan'la ilişkileri her zaman dostane olmuştur. Aramızda, Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması vardır'' dedi.

ABD'nin Kırgızistan'daki bir muhalefet gazetesine para yardımında bulunduğu açıklandı. The Washington Times, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Adam Ereli'nin, geçen gün gazetecilere adını vermediği bir muhalefet gazetesinin Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Bürosu'ndan maddi destek aldığını söylediğini yazdı. WT'nin haberine göre, Kırgızistan'daki parlamento seçimlerinin hemen öncesinde söz konusu gazete Devlet Başkanı Askar Akayev'e ait inşa halindeki muhteşem bir binanın fotoğraflarını yayınladı. Halkın tepkisini çekecek böyle fotoğraflar ve hikayeler halk hareketini başlattı ve neticede Akayev, bu ay başlarında ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. ABD'nin yardımda bulunduğu muhalif gazetenin Amerikan hükümetinin mali destek sağladığı baskı tesislerinde basıldığı kaydedildi. Gazeteye göre, "Özgür basını desteklemek için yardım yapıldı" diyen Ereli, ABD'nin geçen sene Kırgızistan Cumhuriyeti'ne demokrasi yardımı olarak 13,2 milyon dolar bütçe ayırdığına dikkat çekti.

Kulov görevi bıraktı

Kırgızistan Güvenlik Şefi Feliks Kulov, ülkede durumun normale dönmesi nedeniyle görevini bıraktığını açıkladı. Ayaklanma sırasında cezaevinden kaçırılan Kulov, yeniden hapse dönebileceğini ve yargılanmayı bekleyeceğini söyledi. Kulov açıklamasında, güvenlik garantisi verilmesi durumunda istifa edebileceğini açıklayan devrik Devlet Başkanı Askar Akayev'e garanti vermeye hazır olduklarını, Akayev'le bir an önce masaya oturulması gerektiğini belirtti. Ancak geçiçi Başbakan Kurmanbek Bakiyev, Askar Akayev'in Kırgızistan'a dönmesinin, güvenlik durumu nedeniyle doğru olmayacağını söyledi. Dış politika konusunda bir değişiklik olmadığını açıklayan yeni Kırgız hükümeti, ABD yönetiminin ülkedeki askeri üssünü kullanmasına da izin verdi.

1 Nisan 2005 Cuma
(Yenişafak)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî