Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Enver Paşa'yla rüşvet pazarlığı
 

İngiliz dış istihbarat teşkilatı MI6 arşivini açtı

MI6 belgelerine göre İngiltere, Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı'ndan çekilmesi için 25 milyon dolar rüşvet önerdi. Enver Paşa da teklifi kabul edip, önden 5 milyon Fransız frangı aldı!

İngiltere'nin 1873 - 1939 arasındaki gizli faaliyetlerini gün ışığına çıkaran dosyalara göre, dönemin Osmanlı Savaş Bakanı Enver Paşa, 1918 Ağustos'unda, sonradan Fransız frangına çevrilen 25 milyon dolarlık rüşvetin 5 milyon franklık kısmını aldı. Ayrıca 1917 Kasım'ında da yine İngilizlerden 1.5 milyon dolar rüşveti kabul etti, ancak anlaşma bozulunca bunun bir kısmını geri verdi.

Başbakan teklif etti
İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nca önceki gün gizliliği kaldırılan İngiliz dış istihbarat teşkilatı MI6'in arşivlerinde yer alan resmi belgelere göre, Osmanlı İmparatorluğu'nun Almanlarla ittifakı bozması için rüşvet önerisini bizzat Başbakan David Llyod George yaptı. İngiliz gizli servisi adına çalışan, "ZedZed" kod adlı uluslararası silah tüccarı Basil Zaharoff da aracı oldu. İngiliz hükümetinden gelen talimatları ajan Victor Caillard'dan alan Zaharoff, Viyana'da Kerim Bey adlı Osmanlı temsilcisiyle buluşarak önerinin doğrudan Enver Paşa'ya iletilmesini sağladı.

Doları franga çevirdiler
Cenevre'de gerçekleşen bir buluşmada Zaharoff, Enver Paşa'yı (doları Fransız frangına çevirip rüşvetten indirim yaparak) 25 milyon Fransız frangı karşılığında Osmanlı İmparatorluğu ve Avusturya Macaristan'ın savaştan çekilmesi için ikna etmeyi başardı. Belgelere göre Zaharoff, Londra'ya gönderdiği raporda, "Enver Paşa'ya, 1 saat içinde önüne 5 milyon frank koyacağımı söyledim. Kabul etti ve öğleden önce ayarlamalar yapıldı" ifadelerini kullandı. Dışişleri kayıtlarında da, "Enver Paşa istese 5 yerine 15 milyon frank alabilirdi" ifadesi kullanıldı.

İşte tarife

Daily Telegraph gazetesinde yer alan bilgilere göre, İngilizlerin Osmanlı'ya verdiği rüşvetlerin tarifesi şöyle:

Kasım 1917
Almanlardan ayrı bir barış anlaşması yapılması karşılığında Enver Paşa'ya 1.5 milyon, Kerim Bey'e de 500 bin dolar verildi. Ancak anlaşma bozulduğu için Enver Paşa, paranın bir kısmını iade etti.

Ocak 1918
İngiliz denizaltılarının, o sırada 2 Alman gemisini batırmak için Çanakkale Boğazı'ndan serbest geçişi karşılığında 5 milyon dolar önerildi. 2 hafta sonra, Çanakkale Boğazı'nın açılması ve Boğaziçi kıyılarındaki kalelerin İngilizler tarafından işgal edilebilmesi için bu teklif 10 milyon dolara yükseltildi.
Osmanlı birliklerinin Filistin'den çekilmesi için 2 milyon dolar verildi.

Ağustos 1918
Rüşvet 25 milyon dolara çıkarıldı. Ayrıca Osmanlı'nın Almanlarla ortak yaptığı savaş konseyi toplantılarının raporları için 185 bin sterlin önerildi.

Türk casus Cicero yemi yutmamış

İngiliz ulusal arşiv belgelerinde, 2. Dünya Savaşı'nda İngiliz Elçisi Sir Hughe Knatchbull-Hugessen'in yanında çalışırken belgeleri çalıp Almanlara aktaran Cicero kod adlı İlyas Bazna da var. Belgelere göre, Bazna'dan şüphelenen İngiliz gizli servisi, 1944'te dönemin Dışişleri Bakanı'nın imzasını taklit ederek sözde gizli sahte bir doküman hazırladı. İngiltere'nin Alman işgali altındaki Bulgaristan'da ayaklanma örgütlediği bilgisini içeren doküman elçilikte bırakıldı. Cicero'nun bu belgeyi bulup Almanlara aktaracağına inanılıyordu. Ancak Cicero işten ayrıldı.

(Milliyet)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî