Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
PAPA'YA YAS TUTMAK ZORUNDA DEĞİLİZ!
 

Önceki gün yazdığım Papa'nın ölümüne dair yazıya gelen yorumlar içinde dikkatimi çeken birisi vardı. Okuyucumuz şöyle diyor: “Hıristiyanların,Yahudilerin, diğer dinlerin dini liderleri var. Şaşkınlığım, neden İslam âleminin dini lideri veya din yüksek konseyi yok. Olsa belki dünyada siyasi ekonomik dengelerde değişir kanaatindeyim..."

Papa'nın ölümünün çoğumuza hatırlattığı şey belki de bu okuyucumuzun bize yazıp gönderdiği bu küçük notun temasıydı. Neden İslam Alemi'nin böylesi bir birleştirici bütünleştirici müessesesi yok?

Elbette kastedilen şey Papa'nın Hıristiyanlık içindeki yeri gibi bir şey değil. Kastedilen Papa'nın siyasi nüfuzuna benzer bir nüfuz alanına hâkim olabilen bir Müslüman liderden söz ediliyor. Müslümanlıkta ne ruhban sınıfı var ne de Papa gibi inananlarına cennete gidiş belgesi verebilen bir kişilik söz konusu.

Papa, Roma Katolik Kilisesi'nin başkanı. Bu sıfatla Katolik Mezhebi'nin de ruhani lideri. Bütün Katoliklerin mutlak teslimiyetle yükümlü oldukları en büyük papaz o. Papa, Yunanca baba anlamına geliyor. Papa'nın yanılmaz olduğu kabul edilir ve o istediğini dinden dışlama yetkisine sahiptir. Buna “aforoz" deniliyor. Papa'ya itaatten yüz çevirme bir tür sapkınlık kabul edilir. Papa Katolik mezhebine bağlı birine Allah adına Cennet vaat edebilir ve o kişiye bir belge tanzim ederek cennetteki yerini belirtebilir. Bu belgeyi alan kimse ölünce cennete girip Papa'nın tayin ettiği yere yerleşeceğine kesin bir şekilde iman eder. Oysa “Onlar hahamlarını, papazlarını ve Meryemoğlu İsa Mesih'i, Allah'tan başka rabler edindiler. Halbuki onlar, ancak "bir" olan ve kendisinden başka ilâh olmayan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı." (Tevbe, 9/31)

Şimdi... Papa'nın rolünün ruhani olmayan manadaki biçimi, yani Alemi İslam'ı birleştirici ve bütünleştirici siyasi kişilik İslamiyet'te halifelik müessesesine tekabül ediyor. Yani eğer Papa'nın siyasi nüfuzuna sahip bir Müslüman siyasi nüfuz sahibi lider olsaydı Amerika öyle kolay kolay Irak'ı işgal edemez, İslam Alemi'de bu derece dağınık ve işgale bigane olmazdı!

Bugün gelinen noktada Atatürk'ün Halifelik müessesesini kaldırmış olması iyi mi oldu kötü mü oldu tartışması elbette gereksiz. Ama şunu söyleyebilirim: Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin icraatları içindeki sorunlu iki konudan birisi halifelik konusu. Laiklik ile halifeliğin yan yana durması pek mümkün görünmüyor. Fakat Batıda, Mesela Fransa gibi yerde Papa'nın ölümü ile bayraklar yarıya indirilebiliyor ve insanlar Papa'ya bağlılıklarını ilan edebiliyorlar. Ve dikkat ediyor musunuz batılı medya Papa gibi bir ruhani liderin ölümü hakkındaki yayınında ne kadar da saygın ve edepli davranıyor. Biz de medya din adamlarına karşı hiçbir zaman böylesi bir saygıyı değil, bunun binde birini dahi göstermedi, göstermiyor.

Papa'nın ölümü ile ilgili batı medyasının tavrı aslında oldukça abartılı. Türkiye'de az sayıdaki Katolisizm uzmanlarından biri olan Fatih Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Ali Murat Yel Papa'nın ölümüne batı medyasının tavrının abartılı olduğunu düşünenlerden. Yel'e göre özellikle CNN'in tavrı çok belirgin şekilde abartılı ve bütün dünyayı adeta yas tutmaya çağırır bir nitelik gösteriyor: "Medyanın özellikle batı medyasının, mesela CNN'in in Papa'nın ölümü ile ilgili tavırları ve abartılı hüzünleri bu günlerde meydana gelen diğer bazı ölümlerle kıyaslanabilir. Mesele Terri Schiavo'ya ötenazi uygulanması ya da Irak'ta her gün ölen insanların haber yapılırken profesyonel bir uzaklık sergilenmesi ile medyanın insanları papa için yasa davet eden hatta zorlayan kurgusu sorgulanabilir. Yas kimin içindir. Ölümün arkasından mı yas tutulur, yoksa geride kalanlara taziye sunulması mı daha uygundur. Yas tutmayı neden severiz. Hayatımızda üzüleceğimiz pek çok şey varken yas tutmak gündelik yaşamda karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelebileceğimiz ve onları yıkayıp temizleyebileceğimiz bir psikolojik ruh halimidir? Bugünlerde CNN'de mesela, seyreden herkes ölen Papa için bir matem havasına sokuluyor. Medya yas tutmayanları suçluluk havasına sokuyor adeta."

6 Nisan 2005 Çarşamba
(Tercüman)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî