Ana Sayfa Hayatı Eserleri Makaleleri Kitap Sipariş Formu Basından Seçmeler Ansiklopediler
Mehmet Oruç Kimdir?
1953 yılında, “Akşemseddin hazretlerinin diyarı” olarak anılan Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu.
devamı...
 
Duyurular
"365 Gün Dua" kitabı 13. Baskısını yaptı
Arı Sanat yayın evi (0212 5204151) tarafından basılan Mehmet Oruç'un, okunacak günlük dualar ve üç aylar, mübarek gün ve geceler, surelerin faziletlerini ihtiva eden ve son bölümünde, duaların arapça asıllarının da verildiği kitap halkın beğenisi kazandı.
Kısa denebilecek bir zamanda 13 baskı yaptı.

“Huzurun Kaynağı Aile”
Ailenizin kitabı, “Huzurun Kaynağı Aile” kitabı 3. baskısını yaptı. İslama göre; Aile ve Kadının Önemi, Evlilik ve Hayatı, Çocuk Eğitimi konularının ele alındığı, MEHMET ORUǒun 570 sayfalık yeni kitabını Arı Sanat yayınevi ( 0212 520 4151) bastı. Kadın, erkek, çocuk ailenin her ferdinin okuması gereken bir kitap!


Kâinatın Efendisi
Peygamber Efendimizin hayatını ve güzel ahlâkını
en doğru şekilde, Kainâtın Efendisi kitabından öğrenebilirsiniz!
Arı Sanat Yayınve (0212 5204151)


OSMANLI HUKUKU
Değerli hukukçu, Prof. Dr. Ekrem Ekinci’nin, “OSMANLI HUKUKU” isimli yeni bir kitabı daha yayınlandı. Osmanlı hukukunu ve kaynağını, yani İslam Hukukunu, dünyaya örnek olan Osmanlı adaletinin işleyişini öğrenmek için güvenilir bir kaynak. Unutulmuş maziye ışık tutacak önemli bir eser. (Arı Sanat yayınevi, 0212 5204151) 

 
 
Papa’yı nasıl bilirsiniz
 

KARDİNAL Ratzinger, bir Alman, Papa adayları arasında belki de, bize en uzak isimlerden biri. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı!.. ölümüyle birlikte, dünya TV’lerini izliyorum, bizdeki yayınlara bakıyorum, Papa’nın kişiliği ile ilgili yorumlar birbirini izliyor. Doğal olarak, farklı nitelikte.

Vatikan her ne kadar Katolik dünyasının dinsel merkezi ise de, aynı zamanda bir devlet niteliği ile Hıristiyan aleminde siyasal bir güç. Gerçi, Batı’daki laik anlayış, bu siyasal gücün etkisini sınırlıyor. Ancak, bu sınırlama Batı ülkelerinin Vatikan’ın siyasal görüşlerini dikkate almadığı anlamına gelmiyor. Manevi etkisi olduğu kesin.

Bu etki göz önünde tutulursa, hem Papa Jean Paul II’nin mirası, hem de yerine seçilecek olan Papa’nın kişiliği, Türkiye’yi ilgilendiriyor. Üç temel konuda.

PAPA VE AB

Vatikan, ölen Papa’nın kişiliğinde, sürekli aynı noktayı vurguluyor:

‘AB Hıristiyan Kulübüdür.’

Hatta, bu yönde Papa’nın lobi yaptığı bir sır değil. Özellikle, Avrupa Anayasası’na, ‘AB Hıristiyan nitelikli bir kuruluştur’ deyiminin konulması için, AB liderlerine baskı yaptığı da, bilinmeyen değil.

Sırf bu nedenle, Avrupa Anayasası mimarlarından, Fransa eski Cumhurbaşkanı Giscard D’Estaing’in Papa’nın hayır duasını almak üzere, onu ziyaret ettiğini unutmak yanlış olur.

Aslında, bu bakış açısı, Vatikan’ın temel politikalarından biri. Şimdiden sonra da, bu politikanın devam edeceğini tahmin pek güç değil. Ne var ki, bu politikayı izlemeye hevesli adaylar arasında Ratzinger, bir şahin, önde geliyor.

PAPA VE PKK

Apo’nun Suriye’den ayrılmak zorunda bırakılması, Rusya’dan sonra Roma’ya gittiği sırada, Vatikan’ın tepkisi hayli ilginç.

O günlerde Türkiye’nin Roma Büyükelçisi İnal Batu, şimdi CHP milletvekili, bir ara Papa Jean Paul II’ye bir nezaket ziyaretinde bulunuyor. Batu’nun o ziyaretteki izlenimi:

‘Papa’nın PKK yanlısı bir tavrı yoktu. Ancak, Türkiye haklıdır, terörden çok çekmiştir, PKK bir terör örgütüdür, gibi de, bir tavrı olmadı.’

Bu, Vatikan’ın bazı AB ülkelerinin PKK’ya bakışıyla örtüşüyor!..

PAPA VE ERMENİLER

Her nisanda gündeme gelen Ermeni soykırımı, Türkiye ile Vatikan arasındaki kopukluklardan bir başkası.

Ermeni Patriği Karekin II, 2000 Kasım’ında Papa ile görüşüyor. Görüşme sonrasında yapılan ortak açıklamada ‘Ermeni soykırımı’ resmen yer alıyor. Bir Hıristiyan ruhani liderin imzasını taşıyan resmi bir belgede ilk kez!..

Vatikan’ın bu tavrı Ankara’yı rahatsız ediyor ve diplomatik girişimde bulunuluyor.

Ruhani lider, tamam!.. Katolik Dünyası’nın göz bebeği elbette, tamam!.. Ama, acaba PKK ve Ermeni konusunda, zaman zaman dünyanın önde gelen siyasilerine taş çıkartan bu tavırlar, dinler arası hoşgörü ve diyalogla ne kadar örtüşüyor?.. Hele de, bir Papa için!..

Vatikan’ın bu politikaları değiştirmesi için, şimdilik bir neden yok!..

Dinler arası diyalog

ÖLEN
Papa’nın en çok önem verdiği konuların başında ‘dinler arası diyalog’ geliyor. Bu amaçla, yılda bir kez, düzenli olarak, farklı dinlerden gelen liderleri toplayarak, dünyaya bu yönde barış çağrısı yapıyor. Güzel bir tablo!.. Ne var ki, bu tabloda bile, insanın yüreğini burkan bir noktanın vurgulanması gerek: Papa bu toplantıları, aslında Hıristiyanlığın PR’ını yapmak için düzenliyor!

Dinler arası diyaloğa inandığına hiç kuşku yok. Ancak, liderliğini yürüttüğü Hıristiyanlık onda hep ön planda 

Papa Jean Paul II’nin

6 Nisan 2005 Çarşamba
(Yalçın Doğan, Hürriyet)
 
Linkler
Sesli-Resimli Namaz Rehberi ve Zaruri Dini Bilgiler
Sesli ve Görüntülü Yayınlar
Hakikat Kitabevi
Dinimizislam.com
Turktakvim.com
Namaz Vakitleri
Feraiz Programı
Feraiz Programı 2
Tarih Çevirme Programı
Huzura Doğru
İhlas.Net
Türkiye Gazetesi
Tarihi ve Dini Kasetler
Ramazan Ayvallı
 
Meşhur İslâm Büyüklerinden bazıları
Îmâm-ı A'zâm Ebû Hanîfe
Abdülkâdir Geylânî
İmam-ı Gazâlî
İmâm-ı Rabbânî
Hacı Bektâş-ı Velî
Mevlana Celâleddîn-i Rûmî
Akşemseddîn
Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî
Edebâlî (Üdebâlî)
Azîz Mahmûd Hüdâyî
Abdülhakîm Arvâsî
Hüseyin Hilmi Işık
Mustafa Sabri
M. Zâhid Kevserî